KHNP se současně letos v lednu stáhla z tendru na výstavbu nových jaderných bloků elektrárny ve slovinském Kršku. Stejně jako v Nizozemsku tam v tendru zůstávají již jen Westinghouse a EDF. Navíc už loni v prosinci KHNP vycouvala ze zapojení do tendru na výstavbu nových jaderných bloků elektrárny Ringhals ve Švédsku.
Jihokorejci se v rámci „rozparcelování trhu“ po dohodě s Američany z evropských projektů zjevně stahují, aby zvýšili šance právě Westinghousu, aby mu potom sami dělali subdodavatele. Tím ovšem mizí šance českých firem, že se na těchto projektech budou podílet. Přitom právě takovou spolupráci ještě loni jihokorejská strana české vládě slibovala!
Nyní je tedy i nám prostému plebsu jasné, proč Jihokorejci přestali slibovat šedesátiprocentní podíl českého průmyslu na rozšíření Dukovan. Garance pouhopouhé dvacetiprocentní „spoluúčasti“ českých firem na budování nových jaderných bloků, které přivezl z jednání s Jihokorejci ministr průmyslu a obchodu Vlček (STAN), bude pro Česko a konkrétně pro Fialovu vládu fatální prohrou.
Našemu průmyslu tak během pouhých několika měsíců umřela naděje, že bude mít šedesátiprocentní podíl na Dukovanech a současně že se výhledově bude moci podílet na výstavbě nových jaderných kapacit ve Švédsku, ve Slovinsku či Nizozemsku. To však zcela dramaticky mění podmínky, za nichž česká vláda loni Jihokorejcům Dukovany v tendru přiklepla, i když smlouva stále ještě podepsána nebyla.
Co na to současná parlamentní opozice? Chopí se tohoto pro český průmysl klíčového tématu a přenese téma hroutícího se zpackaného tendru na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech na půdu sněmovny? Já jsem jednoznačně PRO.