Osobně bych k poznatkům NKÚ ještě dodal, že zatímco Poláci a Maďaři využili dotace z EU na stavbu rozsáhlé dálniční sítě, tak u nás se dotace nesmyslně vyhodily za rozhledny, které už mnohdy spadly, či na podporu gender či multikulturalismu a podobných věcí. Dotace pokřivují trh a mnohdy jsou spojeny s korupcí, ale když už tedy existují, měly by se investovat efektivně na strategickou infrastrukturu státu a neměly by se „prožrat“.
Podle prezidenta NKÚ Miloslava Kaly nepřinesly evropské dotace zdaleka takový užitek, jaký mohly přinést. „Nic moc se nezměnilo. Vynakládání veřejných prostředků běží v daných kolejích bez ohledu na deklarované cíle,“ komentoval ve výroční zprávě výsledky kontrol Kala. Jako příklad nepovedeného naplňování cílů uvedl, že ani po 16 letech nedokončilo ministerstvo práce a sociálních věcí a spolupracující resorty školství a zdravotnictví transformaci a sjednocení systému péče o ohrožené děti.
„Loňské kontroly až příliš často poukazovaly na to, že veřejné prostředky jsou vynakládány bez ohledu na deklarované cíle. Ty jsou sice popsány ve stovkách strategických dokumentů, které pravidelně projednává vláda, na jejich naplňování ale docházelo zřídkakdy,“ uvedl Kala.
Úřad uvádí, že stát se nadále pokoušel digitalizovat služby, aniž by nejdřív zmodernizoval a zefektivnil vnitřní fungování jednotlivých institucí a revidoval jejich agendy. Jako příklad uvádí, že ministerstvo práce nedokončilo klíčové IT projekty v politice zaměstnanosti a zpracování důchodové agendy.