Například europoslanec Richard Falbr interpeluje Evropskou komisi s dotazem, jak konkrétně bude Evropská komise postupovat, aby vinou nečinnosti Ministerstva financí ČR nedošlo k předčasnému ukončení programu ROP Severozápad, nebo zda je Komise informovaná o značných finančních ztrátách, které vznikají žadatelům, vzhledem k neochotě ministerstva jednat o finanční opravě a obnovení plateb v ROP SZ.
„Současný stav, kdy nejsou propláceny dotace na realizované projekty v našem kraji, má mimořádně negativní vliv na příjemce, zejména obce, města a podnikatele, kteří se ničeho nedopustili. Relevantní informace o skutečných aktivitách České republiky vedoucí k minimalizaci ztráty Regionálního operačního programu Severozápad mohou významně napomoci k dohodě mezi Ústeckým a Karlovarským krajem a ministerstvy pro místní rozvoj a financí o úhradě finanční opravy a obnově programu. Je to v zájmu příjemců, krajů i celé České republiky,“ uvedl Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje.
Jak ve svém stanovisku pro Evropskou komisi upozorňuje Richard Falbr, Ministerstvo financí ČR má možnost prokázat, že skutečný rozsah nesrovnalostí v ROP Severozápad je menší, než jej vyhodnotila Komise a zajistit tak pokračování programu. Bohužel, ze strany Ministerstva financí ČR není vidět sebemenší snahu o nápravu situace, na jejímž zavinění má podstatný podíl.
Žadatelé o dotace minulý týden vyzvali vládu České republiky, Ministerstvo financí České republiky, Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky a Regionální radu Regionu soudržnosti Severozápad, aby v souvislosti s pozastavením certifikací a plateb a finanční opravou uplatňovanou vůči České republice dle Rozhodnutí Evropské komise ze dne 31. ledna 2013, využily veškeré možnosti, které povedou k obnovení dosud zadržovaných, avšak oprávněných dotací žadatelům v Ústeckém kraji a Karlovarském kraji, aktivně jednali o zreálnění finální částky finanční opravy navržené Evropskou komisí a přijali odpovědnost za současnou situaci v Regionálním operačním programu Severozápad.