„Zákon je nedodělek z mnoha úhlů pohledu. Než za každou cenu, třeba pomocí pozměňovacích návrhů, protlačit Poslaneckou sněmovnou nedokonalou normu, raději zákon přepracujeme a předložíme znovu. Boj s korupcí zůstává mezi prioritami mými i celé vlády, ale musí se opírat o kvalitní a domyšlené zákony,“ sdělila ke svému rozhodnutí ministryně spravedlnosti.
Návrh zákona o státním zastupitelství měl přinést několik významných změn. Snad nejvíce pozornosti vzbuzoval záměr zrušit vrchní státní zastupitelství a zřídit zcela nový Úřad pro potírání korupce při Nejvyšším státním zastupitelství, a to s celorepublikovou působností. K této části zákona ministryně Marie Benešová uvedla: „Takzvaný protikorupční speciál je sám o sobě určitě dobře míněným záměrem, ale bude nutné jej ještě detailně vydiskutovat a precizovat.“
„Zůstává neshoda na rušení vrchních státních zastupitelství, což bude nutné odstranit a rozhodnout se jaká varianta dostane přednost. Zrušení jednoho stupně systému, tedy vrchních státních zastupitelství, není v tuto chvíli kopírováno stejným postupem v soustavě soudů a v důsledku by tedy momentálně bylo jakýmsi mezikrokem na cestě k reformě soustavy jako celku, který by ale zřejmě dlouho zůstal krokem nesystémově osamoceným,“ doplnila ministryně Benešová.
„Výhrady, které jsem měla k myšlence uvažovaného Poradního sboru státního zastupitelství, dnešní porada rozptýlila. Zůstává nevyřešená otázka, kdo by případnou změnu systému financoval. Rozpočet ministerstva na to zatím připraven není a bude nutné v tomto směru napnout snahu o navýšení rozpočtu. Jsem připravena o takovém navýšení vyjednávat tak, aby nová koncepce mohla fungovat,“ vysvětlila dále ministryně spravedlnosti.
Na poradě zazněly také nové prvky, dosud nezmíněné a v dosavadním návrhu zákona neuplatněné. Jedná se o myšlenku samostatného rozpočtu pro soustavu státního zastupitelství, který by byl zajištěn příslušným koeficientem z rozpočtu Ministerstva spravedlnosti. Dále bude potřeba dořešit otázku výsluh státních zástupců a tedy i jejich důstojného odchodu do důchodu, což by umožnilo omladit strukturu státního zastupitelství. Tyto dva prvky se setkaly s pochopením u představitelů státního zastupitelství. Dnešní výsledky porady skýtají záruku, že nový zákon může být v brzké době přepracován a znovu předložen do Poslanecké sněmovny.