Česká republika vinou vládních stran pravice, ale i špiček ČSSD se nechala zatáhnout do účasti na intervenční válce a okupaci Afghánistánu. Na podporu intervence Spojených států a na financování "dočasného pobytu" vojsk NATO v Afghánistánu vydal český stát miliardy korun. Spojené státy a NATO pak v souhrnu na tuto válku vydaly stovky miliard dolarů. A výsledek?
Afghánský prezident Hamíd Karzáí nyní obvinil Severoatlantickou alianci, že za více než deset let nedokázala v Afghánistánu zajistit stabilitu a bezpečnost. "Z pohledu bezpečnosti to byla operace NATO, která způsobila v Afghánistánu mnoho utrpení, ztrát na životech a nepřinesla žádný prospěch, protože tato země není bezpečná," prohlásil Karzáí v rozhovoru pro BBC. Ostře také kritizoval i Spojené státy: "Chtěli, abychom zůstali zticha, když zabíjeli civilisty. A to nebudeme, nemůžeme."
Poslední výroky afghánského prezidenta, fakticky člověka, kterého si Američané vybrali a podporovali jako "svého", znovu usvědčují Spojené státy a NATO z toho, že preference metod agrese a okupace před nevojenskými řešeními nevede ke zvýšení bezpečnosti a neodstraňuje příčiny zaostalosti. Orientace na silové a nekulturní řešení mezinárodních problémů a preference militaristických metod šíření takzvaných "euroatlantických hodnot" znamená pro postižené země obrovské strádání, ohromné lidské oběti.
Stamiliardy dolarů a v případě České republiky miliardy korun byly v Afghánistánu vyplýtvány. Nebyly využity ku prospěchu mezinárodního společenství a ke zlepšení života Afghánců, ale byly vydány na podivnou okupační válku, projedeny a vystříleny, vybombardovány okupačními armádami, investovány v zájmu zbrojařských lobby a militaristů přednostně do ničení a zabíjení.
Je zřejmé, že Spojené státy v uplynulých dvou desetiletích opakovaně a mnohonásobně porušovaly mezirodní právo. Už jejich agrese proti někdejší Jugoslávii, ale následně v daleko větším rozsahu okupace Iráku a válka a okupační, protipartyzánské akce v Afghánistánu byly provázeny zabíjením a terorizováním civilistů, záměrným ničením civilní infrastruktury a porušováním ženevských konvencí, používáním nedovolených typů zbraní, nájemných soukromých žoldnéřů, početnými válečnými zločiny. Do podpory těchto agresí a okupačních akcí se zapojilo i NATO. Všechny ty války vedly k velmi sporným a často pro napadené a okupované země a jejich obyvatelstvo zničujícím důsledkům.
Mnohaletá americká intervence v Afghánistánu fakticky prohloubila bídu té neuvěřitelně chudé a zaostalé země a vedla ke znásobení produkce opia a exportu drog do Asie i do Evropy. Vojenská a politická podpora Spojených států a NATO narkoklanu a loutkové vládě Karzáího nepřinesla mír. Často barbarské jednání intervenčních a okupačních vojsk, neznalost a nerespektování jiného kulturního prostředí a přednostní import vojenské "pomoci", zbraní a munice namísto efektivní ekonomické pomoci znovu přiživily občanskou válku, kmenové rozbroje, ale především vyústily do růstu domácího hnutí odporu proti intervenčním vojskům NATO.
Čapkův maršál až v táboře malomocných, sám smrtelně nemocen, plně došel k poznání, že posláním hodným člověka a důstojným kulturního národa není "dělat válku", ale "dělat mír". Militaristické skupiny určující zahraniční politiku Spojených států a velmoci určující silovou politiku NATO, jak ukazuje i šňůra intervencí, válek a okupací posledních dvaceti let, takového poznání nejsou schopny. Není ale žádného důvodu, troufám si tvrdit, aby Česká republika slepě a bezvýhradně následovala a podporovala "dělání válek", aby se spolupachatelsky podílela na porušování mezinárodního práva.
Není žádný rozumný důvod, aby český stát na úkor svých občanů ze svých skrovných prostředků spolufinancoval válečné hry, intervence a okupace mocných, kteří odmítají pochopit, že ve 21. století už je konečně čas, kdy je možné a kdy je naléhavě třeba dělat mír.
Miroslav Grebeníček