Sami čeští vojáci za to nemohou. Ale zahraniční politika českých vlád, nedůstojná a ostudně servilní ke Spojeným státům a NATO, staví Armádu České republiky do velmi špatného světla, do ponižujícího postavení okupační a intervenční armády, která lokajsky podporuje pachatele zločinů proti míru a akcí, které porušují mezinárodní právo a mezinárodní úmluvy o lidských právech.
Téměř půl milionu lidí zemřelo v souvislosti s válkou v Iráku od invaze Spojených států v roce 2003. Vyplývá to z americké akademické studie, z níž dnes citovala agentura AFP. Nejnovější odhad sestavili univerzitní badatelé v USA, Kanadě a iráckém Bagdádu ve spolupráci s iráckým ministerstvem zdravotnictví. Zapracovali do něj nejen násilná úmrtí, ale také smrt lidí spojenou s invazí, povstáním a sociálními nepokoji, jíž bylo možné se vyhnout. Příčinou většiny zaznamenaných úmrtí bylo násilí. Cílem experty zpracované studie je poskytnout pravdivější obraz toho, jaké utrpení přináší válka, a přimět vlády, aby si důkladně rozmyslely, jaké škody mohou způsobit případnou příští invazí.
Půl milionu obětí v důsledku agrese a okupace Iráku, na které se podílela i Armáda ČR, je strašlivé číslo. Proti barbarským postupům Spojených států a NATO, které vedly k tak obrovskému počtu obětí, nikdy vlády České republiky vedené občanskými nebo sociálními demokraty neprotestovaly. Sloužily tak de fakto bez odporu zájmům mocných a potřebám zbrojařských monopolů.
Jaké vysvědčení asi po čase dostanou i okupační jednotky NATO a spolu s nimi i vojenské jednotky Armády ČR za dlouholetou válku a okupaci Afghánistánu? Vždyť už nyní dokonce i loutkový prezident Afghánistánu Karzáí, instalovaný a podporovaný Spojenými státy, přiznává, že: "Z pohledu bezpečnosti to byla operace NATO, která způsobila v Afghánistánu mnoho utrpení, ztrát na životech a nepřinesla žádný prospěch, protože tato země není bezpečná". A Karzáí, na rozdíl od mlčícího a okupaci podporujícího někdejšího ministra zahraničí ČR a sluhy politiky Spojených států Schwarzenberga, ostře kritizuje Spojené státy: "Chtěli, abychom zůstali zticha, když zabíjeli civilisty. A to nebudeme, nemůžeme."
Česká zahraniční politika v uplynulých letech ostudně selhávala, stála bezvýhradně na straně porušovatelů mezinárodního práva, pomáhala bez odporu a bez slova kritiky těm, kdo páchali agrese a dopouštěli se válečných zločinů a kdo nebyli ochotni plnit konvencemi stanovené povinnosti okupačních mocností vůči civilnímu obyvatelstvu napadených aokupovaných zemí. Obětí této politiky Spojených států a koalice ochotných členů NATO a dalších jen v Iráku je na půl milionu.
Troufám si tvrdit, že je nejvyšší čas militarizující, služebnou a ostudnou zahraniční politiku českého státu změnit.
Miroslav Grebeníček