„To, co by již mělo platit ve všech členských státech, se však zatím netýká cizinců, kteří spáchají přestupky na území České republiky,“ uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro dopravu a cestovní ruch Evropského parlamentu. „Podle informací z Ministerstva dopravy je směrnice u nás transponovaná jen částečně, což je velká škoda. Chybí úprava informačního formuláře, který by měl být využíván při výměně údajů s ostatními členskými státy a příslušný prováděcí předpis. To znamená, že není, jak pachatele z ciziny kontaktovat,“ dodala.
Systém výměny informací mezi členskými státy má vypadat následovně: Pokud byl spáchán nějaký přestupek vozidlem, které je registrováno v jinézemi EU, a řidič nedostal pokutu přímo na místě, zažádá příslušný orgán tohoto státu domovský členský stát pachatele o informace o vozidle a držiteli osvědčení o registraci. Jemu následně zašle oznámení, které obsahuje podrobnosti o přestupku, výši peněžní sankcea informace o možnostech odvolání. Toto oznámení má být vyhotoveno v úředním jazyce státu bydliště pachatele.
Členským státům EU nová pravidla dávají možnost řešit prohřešky, kterým dříve cizinci ujížděli. Nejvíce problémů s vymáháním dopravních přestupků hlásily zejména prázdninové destinace, jako je Francie nebo Chorvatsko. V České republice je nyní na nové Poslanecké sněmovně, aby zpoždění v transpozici co nejrychleji dohnala a země mohla i na svém území problematické řidiče z ciziny stíhat.