Volební systém
Na začátku prosince t.r. proběhla v televizi diskuze o tom, jaký volební systém nastolit, aby se předešlo patovým povolebním situacím. Dovolím si tvrdit, že současné parlamentní volební výsledky nepřinesly tomto směru žádné uspokojivé řešení. Řada politiků se proto přiklání k většinovému volebnímu systému. Jsem proti.
Většinový systém nejlépe vyhovuje všem těm, kteří tahají s povzdálí za mocenské nitky- kmotrům, monopolům, členům neveřejných institucí a pod. Zkorumpují se dvě nejsilnější strany a pak (v případě jejich očekávaného neúspěchu) se jen přehodí výhybka. A život běží dál ve stejných kolejích jen pod jinou fasádou. Tak je řízen s malými obměnami celý západní svět.
A proč je neúspěšný i poměrný systém? Především proto, že je narušený volebním zákonem v podobě 5% klauzule pro vstup do PS, legalizovaným úplatkem parlamentních stran a nakonec i poslanců, povolebními licitacemi o koalici, zájmy kmotrů apod. Tak jako celá naše legislativa, je i tato oblast v patologickém stavu.
Proč nezvolit všechny kandidáty stran, které dostanou 0,5 případně 1% hlasů. Je to jeden až dva poslanci pro nejmenší strany. A vyplácet jim jen příspěvek za hlas a nic více. O navržených zákonech pak hlasovat bez předem daných politických bloků a dle svědomí jednotlivých poslanců. Vždyť to slibovali. Budete se mnou jistě souhlasit, že by se asi špatně dělaly stranické kuchhandle. Co vy na to?
7.12.2013