„Domníváme se, že z hlediska tohoto časového horizontu pro využití jaderné energie v České republice by měla tato koncepce jednoznačně obsahovat přestavu ČR o tom, jakým směrem by se měla energetika dlouhodobě vyvíjet a jak by měla vypadat,“ okomentoval rozhodnutí rady hejtman Josef Řihák. Připomněl také, že kraj již v minulosti preferoval zpracování koncepce na delší časový horizont s výhledem na 50 až 60 let.
Podle jeho slov totiž značnou míru nejistoty, nejen v oblasti energetiky, dnes vyvolávají systémové a často protichůdné změny, vyvolané jak politickým a ekonomickým vývojem, tak i rychlostí rozvoje nových technologií a dalšího vývoje požadavků na ochranu životního prostředí a klimatu.
„Středočeský kraj přitom nevyjadřuje zásadní nesouhlas s posílením jádra a s maximálním využitím odpadního tepla z jaderných elektráren,“ říká hejtman a dodává: domníváme se, že by však měl být jednoznačně stanoven rozsah a objem využití jaderné energie.“ Ten je totiž determinující pro všechny další opatření jak v oblasti tradičních zdrojů energie, tak v oblasti obnovitelných zdrojů. „Jednoduše řečeno: mělo by jít o co nejrozmanitější energetický mix z hlediska zdrojů i druhů surovin,“ doplnil J. Řihák.
Tím by mohlo dojít ke snížení spotřeby kapalných paliv a uhlí i k rozvoji efektivních obnovitelných zdrojů energie. Neopominutelným negativním faktorem, který je však třeba vzít na vědomí, je však situace české přenosové soustavy a nelze opomenout ani možný kolaps sítě, tj. blackout (rozsáhlý výpadek elektřiny), k němuž by mohlo dojít například v důsledku přebytku vyrobené elektřiny na bázi větrné či slunečné energie.