„V Evropském parlamentu panuje shoda, že stávající pravidla fungují relativně dobře. Kámen úrazu je však v jejich provádění a uplatňování na úrovni členských států, čehož jsme bohužel svědky i v České republice,“ uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a stínová zpravodajka hodnocení uvedené směrnice.
Prostor pro zlepšení vidí europoslanci mimo jiné v oblasti sankcí. Ty by nikdy neměly být nižší, než zisky a výnosy, které z prodeje s využitím nekalých obchodních praktik plynou. „Sankce musí být účinné a odrazující. Znovu se ovšem vracíme k efektivitě vymáhání – pokud dozorový orgán uloží subjektu pokutu, jejíž vymáhání nejenže nespadá do jeho pravomocí, ale tento orgán nemá ani zpětně přístup k informaci, zda byla pokuta skutečně zaplacena či nikoli, dostáváme se do slepé uličky,“ naráží europoslankyně na situaci, se kterou se potýkají i orgány v České republice.
Vnitrostátní orgány by spolu měly napříč členskými státy lépe spolupracovat. Důvodem je podle poslankyně Sehnalové zejména rozvoj elektronického obchodu a nových způsobů nakupování, které překračují hranice členských států. „Zvláštní pozornost by měla být věnována například internetovým srovnávačům cen, které nezveřejňují identitu zodpovědného obchodníka ani podmínky uveřejnění prezentovaných produktů,“ vysvětluje. Důležité je i zlepšení výměny informací a zkušeností.
Hodnocení rovněž zdůrazňuje, aby pro spotřebitele byly vždy k dispozici rychlé a účinné metody mimosoudního řešení sporů. Lidé by o svých právech měli být navíc lépe informováni.
Europoslanci podpořili aktivity Evropské komise zaměřené na dohled nad trhem. Ne všichni jsou však s touto částí hlasování zcela spokojeni. „Velmi mě mrzí, že neprošly mé pozměňující návrhy, aby Evropská komise provedla s národními dozorovými orgány koordinované šetření v celé EU s konkrétním zaměřením na prodej mimo obchodní prostory, kde podle členských států nejčastěji dochází k agresivním praktikám vůči spotřebitelům. Lidovečtí a konzervativní europoslanci patrně boj se ‚Šmejdy‘ jako prioritu nevidí. Jejich postoji v tomto hlasování nerozumím. Je to škoda jak pro spotřebitele, tak promarněná šance pro poctivé obchodníky,“ uvedla europoslankyně Sehnalová.
Zpráva navazuje na dva dokumenty Evropské komise z března 2013, které po všech stránkách hodnotí fungování stávající směrnice. Europoslanci se domnívají, že základní ustanovení směrnice není zapotřebí v brzké době měnit, aktualizovat by se naopak měly prováděcí příručky.