MUDr. Olga Sehnalová, MBA

  • Kroměříž
  • zastupitelka města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,07. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.02.2014 20:56:31

A kolik bylo zaplaceno?

A kolik bylo zaplaceno?

Dnešní tisková zpráva České obchodní inspekce o vyhodnocení kontrolní činnosti v roce 2013, zaměřené zejména na předváděcí akce, nabízí zajímavá čísla.

 Z 365 provedených kontrol v roce 2013 zjistili inspektoři pochybení ve 262 případech, tedy v 71,8 % všech kontrol, a vyměřili pokuty ve výši 21 milionu Kč. Ještě zajímavější ovšem je, co ve zprávě chybí. To, co v ní postrádám, abych mohla hodnotit efektivitu kontrolní práce českých dozorových orgánů je údaj, jaká suma z udělených pokut byla skutečně zaplacena? Obavám se, ze ČOI není skoupá na informace a jistě by tento údaj, pokud by ho věděla, do tiskové zprávy uvedla. Problém je v tom, že to, bohužel, sama neví. Za vymáhání pokut, jestliže pokutovaný nezaplatí ve správním řízení, je totiž odpovědný jiný orgán, a to Celní správa. Česká obchodní inspekce tak může pokutovat jak na běžícím pásu, ale zda byla sankce skutečně zaplacena, se nedozví. Od sankcí obecně očekáváme, že budou odrazující. Evropský parlament minulý měsíc přijal zprávu k hodnocení směrnice o nekalých obchodních praktikách, kterou jsem připomínkovala jako stínová zpravodajka sociálních demokratů. Ta požaduje, aby sankce uvalené při nedodržování směrnice nikdy nebyly nižší než zisk plynoucí z praktiky, která je považována za nekalou či klamavou. Takové sankce by už mohly nepoctivé obchodníky odradit.  V tiskové zprávě se ale dočteme i to, že se při jejich vyměřování přihlíželo mimo jiné i k tomu, zda se protiprávního jednání dopustil kontrolovaný subjekt poprvé nebo opakovaně. V České republice podle informaci dTESTu z loňského roku působí cca 500 společností, které se zabývají předváděcími akcemi. Představitel jedné z nich v rozhovoru do médií uvedl, že pořádá padesát až takových akci denně a obrat jeho společnosti činí 600-800 tisíc Kč každý den! Jak by asi měla vypadat odrazující sankce v takovém případě? I s přihlédnutím k faktu, že se kontroly ČOI zaměřily cíleně na problematické subjekty, není srovnání s rokem 2012 příliš lichotivé. Kontrolní činnost se sice zintenzivnila - za stejné období roku 2012 provedla ČOI o cca 100 kontrol méně, procento zjištěných pochybení se však meziročně prakticky nezměnilo, jen výše uvedených pokut se zvedla z 5,5 milionů v roce 2012 na již zmíněných 21 milionů Kč v loňském roce. V letošním roce začala platit novela zákona o ochraně spotřebitele. Byla schválena novou poslaneckou sněmovnou jednomyslně v rekordním čase. Dotaz ale visi ve vzduchu. Proč až teď? V každém případě budu s napětím čekat na výsledky kontrolních setření ČOI za rok 2014 a ráda bych se v další tiskové zprávě dočetla i to, jak to s vyměřenými pokutami dopadlo a kolika subjektům bylo na základě podnětu ČOI skutečně odebráno živnostenské oprávněni. Zatím ČOI (a nejen ona) "spotřebitelům seniorského veku, lidem s nízkou mírou finanční gramotnosti, případně příslušníkům sociálně slabých skupin" radí toto: nejúčinnější obrana je předváděcí prodejní akce ignorovat. Kéž by tuto radu vyslyšeli...
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama