Není žádným tajemstvím, že Česká republika je co do čerpání peněz na nejspodnějších příčkách evropského žebříčku. Hrozí, že v právě uplynulém finančním období 2007-2013 nevyčerpáme z pro nás alokované částky téměř 800 miliard řádově ne desítky, ale stovky miliard korun.
Toto je neskutečné a trestuhodné selhání českého státu a české politiky. Podařiloli by se vyčerpat evropské prostředky například na výstavbu a dokončení naší dálniční sítě, ve stavebnictví by nemusela být vůbec žádná krize. O multiplikačních efektech pro celou ekonomiku i zaměstnanost ani nemluvě.
Příčin této neutěšené situace je několik. Vedle zbytečně velkého množství tzv. operačních programů či složitosti pravidel, vidím hlavní příčinu v neexistenci kvalitní, výkonné a nezkorumpované státní správy. ČR je jediná země v EU, která nemá zákon o státní službě. Výsledkem je situace, kdy na klíčových postech jednotlivých ministerstev zodpovědných za čerpání evropských peněz se mění lidé rychlostí figurek na orloji. Noví lidé, než se seznámí se složitými mechanismy a navážou kontakty v Bruselu, jsou odejiti, a tak pořád kolem dokola. Na vině je rovněž neschopnost českého státu vytvořit jasnou dlouhodobou koncepci rozvoje naší země. Mám-li dát opět příklad již zmíněných dálnic, dokud nebudeme mít územně i stavebně připravené jednotlivé trasy, nemůžeme logicky čerpat peníze. Výsledkem je pak stav, kdy namísto smysluplných a potřebných staveb se pro záchranu evropských peněz vymýšlejí narychlo zcela nesmyslné a nepotřebné projekty, jejichž následkem se prohlubuje korupce i skepse vůči EU.
Tento žalostný a neutěšený stav není schopen změnit jeden ministr či ministryně. Změna je je nutná v celkovém přístupu vlády i celé státní správy. Jedná se o záležitost koncepční a dlouhodobou. Sobotkova vláda příčiny a problémy analyzovala. Jen čas ale ukáže, zda je bude schopna i napravit.
Zdroj: Evropské noviny, 28.2.2014, Libor Rouček