Představte si následující absurdní situaci, která ale nemusí být tak nereálná, jak se může zdát. Nacházíte se na území vlastního státu v těsné blízkosti státní hranice. Aniž byste o tom tušili, naskočila vám už síť sousední země a náhodou jste museli volat. Volání vám bylo potom účtováno jako hovor ze zahraničí. Museli jste platit za roamingovou službu, přestože jste ve skutečnosti byli doma.
Platit roaming v zemích EU nemá logiku
Kocourkov, řeknete si asi. Věc je o to tristnější, když si uvědomíme, že například právě Česko je země obklopená pouze státy EU. Aby mohli mít lidé pocit, že žijí ve sjednocené Evropě, musí sjednocení pociťovat v obyčejných věcech každodenního života. Člověk, jemuž se něco takového přihodí, nejenže nemůže vidět žádné sjednocení, ale při volání může dokonce dojít k tomu, že se volající stane de facto cizincem ve své vlastní zemi.
Podařilo se už docílit volného pohybu osob, a můžeme tak cestovat po většině Evropy prakticky bez kontrol. Nyní je čas dosáhnout dalšího milníku v postupném sjednocování: Lidé by se měli po celé Evropě cítit jako doma, ať už volají odkudkoliv.
I kdyby mělo jít jen o zisk, tak na zrušení roamingu by patrně vydělali i samotní poskytovatelé mobilních služeb! Těch údajných 300 milionů nových zákazníků za to stojí, ne? Za dnešních podmínek si podle Eurobarometru 28 % oslovených svůj telefon v zahraničí raději vypne, což jen dokazuje, že existence roamingu na jednotném trhu je projevem ekonomického nerozumu a postrádá jakoukoli elementární logiku. Trochu škoda, že na to jako první nepřišli samotní operátoři, chtějí snad záměrně odrazovat lidi od volání ze zahraničí?
Přeji hezký den a veselou mysl!