„Konkrétně se jedná o čtyři dětská centra a Zdravotnickou záchrannou službu Středočeského kraje. Dětská centra Kolín a Milovice hospodařila vyrovnaně, dětská centra Kladno a Strančice skončila s přebytkem.Centrum z Kladna s téměř půl milionovým přebytkem a Strančice dokonce s přebytkem skoro 600 tisíc korun. S přebytkem cca 650 tisíc korun hospodařila minulý rok také středočeská záchranná služba,“ uvedl středočeský hejtman Josef Řihák.
Středočeský kraj nabízí svým obyvatelům hustou síť zdravotnických zařízení. Mezi ně počítáme i Zdravotnickou záchrannou službu Středočeského kraje, která je největší příspěvkovou organizací kraje. Má 38 výjezdových základen a 105 sanitních vozů rozprostřených tak, aby mohla každého pacienta ošetřit v době do 20 minut. Za tímto účelem vznikla celá řada nových stanovišť a výrazně se soustavně modernizuje vozový park. Vybavení záchranných vozů je pro kraj prioritou. „I proto jsme v únoru 2014 na radě odsouhlasili nákup 16 nových ventilátorů za 2,4 milionu korun. Jedná se o přenosné přístroje pro umělou plicní ventilaci, které musí být součástí všech sanitek. Zároveň jsme také odhlasovali dodání 25 moderních defibrilátorů do středočeských sanitek. Jde o moderní přístroje umožňující telemetricky (například přes síť mobilních operátorů) zaslat přímo z terénu data o pacientově stavu včetně EKG křivky do příslušného kardiocentra. V neposlední řadě záchranka dostane 25 resuscitačních kompletů - AED a kyslíkových generátorů,“ upřesnil středočeský hejtman Josef Řihák.
Do zdravotnických zařízení patří i dětská centra. Kraj zřizuje celkem čtyři, která se starají o 194 dětí ve věku do tří let, páté dětské centrum je zřízeno Oblastní nemocnicí Mladá Boleslav. Centra se nacházejí v Kladně, Kolíně, Milovicích, Strančicích a v již zmíněné Mladé Boleslavi. Poskytují zdravotní služby a zaopatření dětem, které nemohou vyrůstat v rodinném prostředí, zejména dětem s perinatální zátěží a zdravotním rizikem, dětem týraným, zanedbávaným, zneužívaným a ohroženým ve vývoji nevhodným sociálním prostředím nebo dětem zdravotně postiženým. Po úspěšné úpravě rodinných poměrů se část dětí vrací ke svým rodičům a část odchází do náhradní rodinné péče.