Mezi úspěšnými žadateli je i Středočeský kraj, který žádal příspěvek na tři projekty prevence kriminality v celkové výši 577 tisíc korun.
„Dobrou zprávou je, že jsme uspěli se všemi našimi projekty. Republikový výbor pro prevenci kriminality nám schválil dotaci v plné výši,“ informoval hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.
V letošním roce Středočeský kraj získal podporu ve výši 242 tisíc korun na projekt zřízení speciální výslechové místnosti pro Krajské ředitelství policie Středočeského kraje. Senioři budou mít možnost zúčastnit se projektu s názvem Vzdělávání seniorů v oblasti finanční gramotnosti a individuální poradenství v řešení zadluženosti pro seniory, na který kraj získal dotaci 145 tisíc korun. A do třetice kraj získal podporu na projekt Bezpečně na internetu ve výši 190 tisíc korun.
V dotačním řízení byla úspěšná i města a obce Středočeského kraje. Vedle pravidelných příjemců dotací na prevenci kriminality jako je Čáslav, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Pečky a Příbram se v roce 2014 podařilo získat příspěvek i městům Benešov, Beroun, Týnec nad Labem a Votice.
„Letos získala středočeská města a obce celkovou dotaci ve výši 4 808 000 korun, což je výrazně více než v předchozích letech. V roce 2012 šly do středních Čech na prevenci kriminality 2,53 milionů korun, v roce 2013 přispělo ministerstvo vnitra Středočechům na preventivní projekty celkem 2,39 milionů korun. Děkuji v této souvislosti koordinátorovi prevence kriminality Středočeského kraje Milanu Fárovi za kvalitní metodickou a konzultační podporu obcí a měst při zpracování dotačních projektů,“ doplnil hejtman Josef Řihák.
Podrobnosti k jednotlivým projektům:
1. Speciální výslechová místnost pro Krajské ředitelství policie Středočeského kraje
Projekt vznikl na základě potřeby rovnoměrného pokrytí kraje speciálními výslechovými místnostmi. Nyní jsou v pěti městech kraje - v Berouně, Mělníku, Kladně, Kolíně a Příbrami, což jak vyšlo z analytické části Koncepcí prevence kriminality Středočeského kraje na léta 2014 – 2016, je stav nevyhovující. Ve speciální výslechové místnosti se provádí rozhovory s dětskými oběťmi, oběťmi domácího násilí nebo znásilnění.
2. Vzdělávání seniorů v oblasti finanční gramotnosti a individuální poradenství v řešení zadluženosti pro seniory
Projekt reaguje na nelichotivý trend v zadlužování seniorů ve Středočeském kraji. Dle statistik nejvíce zadlužených seniorů žije v Moravskoslezském kraji, druhým je Středočeský kraj se stovkami starších lidí, kteří musí splatit v průměru 44 366 Kč. V rámci projektu se plánuje 20 vzdělávacích setkání pro seniory pod vedením odborných lektorů, kteří po skončení semináře zajistí poradenství jednotlivým zájemcům.
3. Bezpečně na internetu
V projektu chceme zaplnit bílé místo v oblasti aktivit zaměřených na snižování počtu kriminálního chování při virtuální komunikaci. Ve školách se tomuto tématu věnuje velká pozornost a jednotlivého vzdělávání se účastní žáci i pedagogové. Zapomíná se ale na dospělé. Proto se vloni uskutečnily zkušební semináře pro rodiče a letos v nich chceme pokračovat.