Zákon říká, že si každý musí počínat tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou lidé dostat pokutu až do výše 20 000 korun. Pokud svým jednáním způsobí požár, pokuta může být až do výše 25 000 korun. Doporučuje se, aby akce byla předem oznámena HZS Středočeského kraje, nejlépe elektronicky na adrese www.hzssck.cz v záložce „evidence pálení“.
Pravidla pro rozdělávání ohňů na volném prostranství:
Při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky, jako např. benzín, naftu či líh.
Při přípravách na rozdělávání ohně je nutné si předem rozmyslet umístění ohniště či místa pálení. Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečněizolováno od hořlavých materiálů a vzdálené minimálně 50 metrů od kraje lesa. Zakázáno je rozdělávat oheň ve vysoké suché trávě, na strništi, v ochranných pásmech nadzemních rozvodů elektřiny a plynu, apod. Pro rozdělávání ohně je ideální hliněný podklad.
Při umísťování ohniště je nutné věnovat pozornost meteorologické situaci - jaký je směr a síla větru atd.
Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout!
Oheň nesmíte ponechat bez dozoru. Mějte nachystán dostatek vody, jednoduché hasební prostředky jako jsou lopaty, motyky apod. (popř. písek, hlínu).
Před odchodem z místa pálení nezapomeňte ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení.
Při pálení ohňů by měla být neustále přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let.
Do ohně nikdy nevhazujte jakékoli výbušné předměty či tlakové nádoby (rachejtle, světlice, patrony, nádoby se stlačeným plynem, munici). Oheň neroznášejte po okolí např. na zapálené větvi.
S pálením čarodějnic je také často spojeno pálení pneumatik - to velmi poškozuje životní prostředí a může mít i zdravotní následky.
Pokud se oheň vymkne kontrole, volejte hasiče prostřednictvím tísňových linek 112 nebo 150.