V úvodu návštěvy přijal jihomoravskou delegaci předseda Bratislavského samosprávného kraje Pavol Frešo s dalšími členy vedení kraje. K hlavním tématům jednání patřily aktivity regionu Centrope, přeshraniční spolupráce v oblasti středního školství (mj. společné aktivity středních škol pro tělesně postižené a výměna zkušeností při zvýšení zájmu o studium technických oborů) či podpora vědy, výzkumu a inovací.
„V rámci Centrope jsme pro to, aby byla tato územní organizace zachovaná a to nejen v rámci cestovního ruchu, ale aby se rozšířila i jako základna pro vědu a výzkum a spolupráce vysokých škol,“ řekl předseda Bratislavského samosprávného kraje Pavol Frešo.
Jak představitelé obou regionů naznačili, uvažuje se o spolupráci dvou vinařských škol, které jsou v každém republice unikátní – jde o školy v městech Modra a Valtice. „Jsem přesvědčený, že budoucí spolupráce vinařských škol by mohla být první vlaštovkou rozsáhlé spolupráce mezi školami obou regionů,“ řekl hejtman Hašek, který uvedl, že cesta jihomoravské delegace do Bratislavy navazuje na předcházející sérii cest do slovenských regionů. „Do konce roku se uskuteční společné jednání županů a hejtmanů z krajů při společné česko-slovenské hranici. Chceme jednat o příhraniční spolupráci a čerpání evropských fondů v novém programovém období 2014-2020. Na podzim se v Brně uskuteční jednání politické rady Centrope. Jestliže je současná Evropa Evropou regionů, může být útvar Centrope zajímavým územím nejen pro investory z Evropy, ale i z dalších částí světa,“ zdůraznil Michal Hašek, který připomenul rozvíjející se vztahy Jihomoravského kraje s regiony v Čínské lidové republice a Ruské federaci.
Hejtman se setkal s předsedou Národní rady Slovenské republiky
Hejtman Michal Hašek se v pátek 6. června 2014 setkal s předsedou Národní rady Slovenské republiky (NR SR) Pavlem Paškou.
Jednání, kterého se zúčastnili také další slovenští poslanci NR SR, se uskutečnilo v rámci návštěvy delegace Jihomoravského kraje v Bratislavském samosprávném kraji a v hlavním městě SR Bratislavě. Jeho tématem byla zejména přeshraniční spolupráce regionů České a Slovenské republiky
Představitelé kraje položili kytice u Brány svobody na Děvíně
Delegace Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem při své návštěvě Bratislavského samosprávného kraje v pátek 6. června 2014 si mj. prohlédla cyklomost Svobody Devínska Nová Ves – Schlosshof a položila kytice u Brány svobody na Děvíně.
Děvín se po roce 1948 stal hranicí mezi socialistickým Československem a nezávislým Rakouskem. Od účinnosti zákona č. 69/1951 o ochraně státní hranice se tato oblast stala zakázaným hraničním pásmem s technicko-ženijním zabezpečením – třemi ploty s drátěnými zátarasy, částečným podminováním a vysokým napětím. Ochrana státní hranice byla postavená nad hodnotu lidského života. Během naplňování tohoto zákona bylo na slovensko-rakouské hranici zmařeno 62 lidských životů.
Po odstranění železné opony se prostor hranice mezi Rakouskem a Slovenskem u Děvína stal součástí projektu Evropského zeleného pásu s vysokou přírodní, historickou a kulturní hodnotou.