12. zastupitelstvo Středočeského kraje přineslo 23. června mimo mediálně nejpřitažlivějšího tématu odstoupení hejtmana Řiháka z funkce i 3 konkrétní kroky na podporu kultury a obnovy památek.
Do plánu investic byly doplněny 2 investice směřované do Galerie Středočeského kraje, které mají snížit provozní náklady této příspěvkové organizace. Mamutí Galerie Středočeského kraje sídlící v památkově chráněné budově Jezuitské koleje v Kutné Hoře ročně protopí přes 2 miliony korun a náklady na elektřinu, z nichž osvětlení tvoří značnou část, se pohybují okolo necelých 3 milionů korun. „Zavedením aktivních a pasivních termoregulačních prvků uspoříme ročně až 20% nákladů na topení a obměnou svítidel za vhodné LED zdroje až 90%. Při celkové investici na obě akce ve výši necelých 3,5 milionu korun dosáhneme roční úspory provozních nákladů až 1 milion korun, které mohou směřovat do přímé podpory kultury.“ představil projekty radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
Důležitým materiálem bylo též schválení rozdělení nedočerpaných prostředků z Fondu kultury a obnovy památek. Minulé zastupitelstvo schválilo zapojení nedočerpaných prostředků určených na Fondy do roku 2014 a nevyužité a nezasmluvněné prostředky ve výši 2,922 milionu korun navrhla hodnotící komise Fondu kultury a památkové péče rozdělit dalším žadatelům v pořadí včetně kladenského Divadla Lampion.
„Jsem rád, že se podařilo najít prostředky na podporu profesionálních divadel, v původním Fondu kultury a obnovy památek byly totiž prostředky jen pro mladoboleslavské divadlo. Tímto se dostalo i na Příbram a Kladno.“ komentoval bod programu radní Štefek.
Mezi úspěšné projekty se dostaly také např. statické zajištění Proškova mlýna v Poteplí, oprava vitráží kostela Narození Panny Marie v Týnci nad Sázavou, oprava střechy a krovu kostela sv. Jeronýma v Sedlci-Prčici, ale i řada kulturních akcí.
Dva materiály se týkaly též Středočeské turistické a informační služby (STIS) – shrnovaly závazky této akciové společnosti v likvidaci a schválením prvního usnesení se poskytly prostředky ve výši 5 milionů Kč na vyrovnání těchto závazků. „Část z nich poputuje Galerii Středočeského kraje, které STIS dlužila za energie a další služby několik milionů korun.“ shrnul bod radní Štefek a dodal. „A v druhém materiálu zase vyřešíme historický dluh STISky vůči naší další příspěvkové organizaci, Ústavu archeologické a památkové péče.“
Ústav archeologické a památkové péče (ÚAPP) půjčil STISce v roce 2009 na projekt podpory turistického ruchu, který nakonec nebyl celý financován z evropských fondů, částku ve výši 6,9 milionů Kč, z kterých STIS splatila jen 600.000 Kč. Schválením usnesení převzal pohledávku vůči STIS kraj a půjčená částka se v ÚAPP účetně vyrovnala se závazkem odloženého odvodu stejné částky do investičního fondu kraje taktéž z roku 2009.