V sobotní dopoledne byly v opavském Kostele svatého Václava zahájeny letošní Dny evropského dědictví, tentokrát pod heslem „Návraty ke kořenům“. V průběhu týdne 6. – 14. září se otevře zhruba 1050 nejzajímavějších památek a další prostory, včetně zhruba 450 jindy nepřístupných. Z toho více než 770 nabízí bezplatný vstup.
„Opava jako hostitelské město připravilo na zahájení zajímavý kulturní program, na návštěvníky čekalo 25 otevřených památek, tradiční historické trhy a poutě a hudební kapely.“ shrnul zahájení radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
Již v pátek se uskutečnila vernisáž výstavy „Nositelé tradice lidových řemesel“, kde bylo zvěčněno současných 54 nositelů tohoto titulu a představeni i 3 noví držitelé. Krajské kolo každoroční soutěže probíhá samozřejmě pravidelně i ve Středočeském kraji.
Pátečnímu večeru dominovala Gastro show „Ochutnejte Opavské Slezko“, které vyzdvihlo tradiční slezskou gastronomii jako součást místní kultury i jako jednu z možných cílů cestovního ruchu – inspirace jistě i pro ostatní kraje.
Sobotní zahájení bylo obohaceno o slavnostní předání titulů Nositele tradičních lidových řemesel i o odhalení unikátního osmimetrového obrazu Antona Pettera „Zavraždění svatého Václava“ z roku 1844.
V ulicích města nechyběla ani vystoupení divadel, historický průvod městem, swingová hudba, koncerty kapel Lake Malawi a Buty.
„Ve Středočeském kraji se do Dnů evropského dědictví zapojuje 156 subjektů, zdarma je přístupný třeba kolínský zámek, areál radnice v Jílovém u Prahy nebo v Berouně, Bývalý kapucínský hospic s kostelem Čtrnácti sv. pomocníků v Mělníku, bývalý pivovar v Kladně Kročehlavech, zapojeny jsou i naše příspěvkové organizace.“ dodal Štefek. Úplný seznam aktivit je možné najít na http://www.historickasidla.cz .
Dny evropského dědictví ( European Heritage Days) od roku 1991 každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, včetně těch jinak nepřístupných. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. V rámci EHD jsou proto pořádány nejrůznější doprovodné akce - přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní program zaměřený na národní témata představující fenomény přírodního a kulturního dědictví.
Od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které vždy ve spolupráci s jedním z členských měst pořádá národní zahájení. Partnery hlavního garanta jsou Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.