Regionální muzeum v Kolíně zahájilo v pátek 12. září vernisáží výstavu Poklady starého Egypta. Díky spolupráci s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur a Českým egyptologickým ústavem jsou v prostorách Dvořákova muzea pravěku v Brandlově ulici k vidění stovky předmětů ze sbírky Josefa Ferdinanda Habsburského.
„Zajímáme se o kořeny jiných civilizací, abychom pochopili, kdo jsme, odkud pocházíme a možná i, kam směřujeme. Hledáme v jejich osudech i poučení – jedno z nich třeba je, že národy a státy, které nedbaly na své kořeny, na péči o své historické dědictví, na rozvoj své kultury, neměly šanci na přežití. Jsem rád, že náš kraj, i zásluhou lidí jako je pan ředitel muzea v Kolíně se o to snaží.“ sdělil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který se vernisáže spolu s náměstkem pro životní prostředí a zemědělství Markem Semerádem a radním pro regionální rozvoj Karlem Horčičkou zúčastnil. Nechyběli ani zástupci spolupracujících organizací včetně ředitele Národního muzea Michala Lukeše, zplnomocněný ministr Egyptského velvyslanectví Khaled Abdel Rahman Hassan a další hosté.
Výstava představuje sbírku arcivévody Josefa Ferdinanda Toskánského v kontextu dějin starověkého Egypta a novodobého zájmu o dějiny starověkého Egypta. Ten Egypt navštívil v roce 1903 a na svých cestách po Nilu se seznámil s rakousko-uherským konzulem Vetterem, jenž mu měl darovat svou několik let formovanou sbírku starožitností zahrnující bezmála čtyři stovky unikátních předmětů. Sbírka obsahovala předměty zastupující všechny hlavní objevy učiněné v Egyptě v 2. polovině 19. století, včetně objevu tzv. Královské skrýše v Dér el-Bahrí, nebo objevu pohřbů Moncuových kněží v Hatšepsutině chrámu, Navillových výkopů v Bubastidě a celé nekropole v Achmímu. Výstava nabízí na 100 sbírkových předmětů a finančně jí podpořil Středočeský kraj.