Už mi to připadá jako pravidelný „folklór“, který se nekoná někde na podiu, ale zato pravidelně na tržnicích v příhraničí. Komando celníků, pracovníků České obchodní inspekce a policie vtrhne někde v pohraničí do asijské tržnice a pravidelně, světe div se, vždy něco nalezne. Jako tento týden v chebské tržnici. Celníci vydávající se za nákupy chtivé turisty z Němec, poptávající nějaké „originály“, ošálili jinak velice opatrné asijské obchodníky. Po zavedení „turistů“ do doupat s falsifikáty spadla klec. Tuny obuvi, textilu, kabelek a hodinek od věhlasných značek, pochybných potravin, CD disků ba i nepovolené výbušniny a zbraně. To je nejčastější „lup“ našich státních orgánů. Během akce náhle jakoby mávnutím proutku asijští obchodníci z nenadáním zapomněli naši mluvu, kterou většina z nich alespoň trochu umí. Dostanou ze sebe jen to obligátní „neumim ceski“.
Zcela samostatnou kapitolou jsou pěstírny konopí a výrobny pervitinu či cigaret, také častý to nález policie. K tomuto se v poslední době přidalo také obchodování se sloními nebo nosorožčími kly a exotickými zvířaty. Asijská komunita je prostě vynalézavá.
Jak dlouho ještě budou tato centra asijského obchodu poškozovat naši ekonomiku a kazit dobré jméno naší republiky? Lze vůbec nějakým legálním způsobem tomuto zamezit?
Dobrodruhům, kteří rádi cestují do jihovýchodní Asie, a chtějí ušetřit za letenku, doporučuji návštěvu některého z mnoha asijských center jako je pražská SAPA, LIBUŠ či brněnská Slatina. Jsou to státy ve státě, kde platí cizí pravidla a zákony. Pro případné české příznivce buddhismu jsou tu k dispozici i modlitebny. Ale na naše zvláště daňové zákony tu nenarazíte. V případě nákupu zde v těchto centrech na fakturu či jiný daňový doklad zapomeňte. Z tohoto důvodu se ptám? Co dělají naše státní orgány pro to, aby tyto zóny „bezdaňového“ obchodu byly minimálně přinuceny ctít naše zákony.Ne-li konečně zrušeny. Co dělají komunální politici, do jejichž katastru tyto místa patří? Myslím si, že nic. Občasné razie, při níž jsou jim po minimálně posledních 15 let zabavovány tuny a tuny materiálu, zjevně asijským prodejcům nevadí. Hned zítra tuto ztrátu nahradí.
Pocházím z města, které bylo proslulé výrobou konfekce a dalšího textilního zboží. Po 25letém masivním dovozu pochybného asijského zboží nezůstalo z firem zabývající se tímto oborem nic než jen řady nezaměstnaných na úřadech práce.
Proto se ptám, kdy bude tento letitý problém konečně a definitivně vyřešen. Jak se ale zatím ukazuje, tak asi vše zůstane při starém.