„Znovu jsme probírali požadavky kraje a příslušných obcí, za kterých si dovedeme představit přesun a následné uskladnění munice v Květné. Zajištění bezpečnosti a klidu obyvatel je pro nás všechny prioritou,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Obce chtějí znát například režim provozu muničního skladu a podmínky uložení munice. Chceme, aby starostové mohli obyvatelům svých obcí tlumočit jednoznačné vyjádření, že jejich bezpečnost nebude v žádném případě ohrožena,“ dodal Martin Netolický.
Objekty musí hlídat armáda nebo policie
Mezi podmínky bezpečného převozu a skladování munice patří především garance státu týkající se stavu ukládané munice, se kterou by být manipulováno pouze pod dozorem armádních nebo policejních specialistů. Tyto subjekty by měly také obstarávat zabezpečení celého objektu. Dále je požadováno zřízení profesionální jednotky požární ochrany umístěné přímo v Květné, která zde již v minulosti působila. Tato jednotka by tak v případě vzniku krizové situace byla ihned připravena k jejímu řešení. Zároveň by měl být připraven časový plán na přesun munice. „Je nezbytné seznámit veřejnost i zástupce obcí s harmonogramem případného přesunu. Chceme vědět, v jakém množství a kdy bude co do Květné převáženo, naskladňováno a vyskladňováno,“ dodal k dalšímu z požadavků hejtman Martin Netolický.
Nechceme v Květné druhé Vrbětice
Požadavky kraje a starostů obcí v okolí areálu muničního skladu na zajištění bezpečnosti se stupňují v souvislosti s dalšími výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Munice, která v tomto skladu v současné době je, by měla být postupně převezena a část uskladněna právě v muničním skladu v Květné. Ten stát využíval do roku 2013, kdy byl prohlášen za nepotřebný. Zástupci obcí a kraje chtějí těmito požadavky eliminovat možnost opakování scénáře z Vrbětic, kde munici střežila soukromá firma.