Vzhledem k tomu, že závazná Úmluva o právech dítěte přijatá před 25 lety to měla změnit, není to dobrá zpráva. Přesto, že se státy zavázaly, že zabezpečí v nejvyšší možné míře zachování života a rozvoje dítěte a navzdory všem závazným dokumentům a dobrým plánům, je realita pro miliony dětí na celém světě stále ještě jiná. Závazky a cíle těchto úmluv, doporučení, rezolucí a výzev stále nejsou dodržovány ani naplňovány.
Děti jsou nadále vystavovány situacím ohrožujícím jejich život a vývoj. Stále v mnoha zemích nemají příležitost ke kvalitnímu vzdělání a odpovídající zdravotní a sociální péči; jsou oběťmi otrockých forem dětské práce, mnohdy i sexuálnímu vykořisťování a pohlavnímu zneužívání, nemocem i ozbrojeným konfliktům.
Alarmující je, že i v bohatých zemích jsou děti vystaveny chudobě. Podle údajů Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) jich vyrůstá v chudobě například v Mexiku 27 %; v USA 21,9 %; v Itálii 16,6 %; ve Velké Británii 15,4 %; v Kanadě 14,9 %.
Na světě se stále nedaří zabránit všem nebezpečným konfliktům, nejenom pro nás ve vzdálenějším světě, ale ani v Evropě. Podle výše uvedené zprávy UNICEF téměř polovina z 3,6 miliónu osob, které byly v letech 1990 až 2003 zabity ve válkách jsou děti. Na světě se v současné době vede kolem 55 ozbrojených konfliktů. Připomeňme si poslední konflikt na Ukrajině a situaci ukrajinských dětí.
Děti stále náleží k vysoce ohroženým skupinám a je potřeba je chránit před všemi negativními vlivy. Nesmíme dopustit, aby jejich život a vývoj byl narušen, poznamenán trvale či dočasně. Je třeba všemi prostředky zastavit válečné konflikty na světě a vzájemnou dohodou velmocí se snažit omezit výdaje na zbrojení. Takto ušetřené peníze by mohly být použity na zlepšení postavení dětí na celém světě.