Protože bude koalice mít s těsnou většinou zajisté i tak problémy, nabídla Hujová vedení důležitého finančního výboru tzv. opozičním Svobodným, kteří nově koalici kryjí záda. Skutečnou opozici tak tvoří pouze jedenáct zastupitelů ŽNS a dva komunisté.
Vedle Rady a Zastupitelstva existují ještě jejich poradní orgány, u Rady jsou to komise, u Zastupitelstva výbory. Práce v nich je neplacená, nejde tedy již o pašalíky, mají však důležitou úlohu při posuzování mnoha otázek. Při obsazování těchto orgánů se v civilizovaných městských částech respektuje, že koalice má vždy vyjma kontrolního výboru většinu a opozice je zastoupena poměrně na základě výsledků voleb.
Jenomže. Komise ustanovila komise jako osmičlenné a výbory, vyjma kontrolního jako devítičlenné. Pět míst v komisích, resp. šest ve výborech nadělila sobě, tři v těch i oněch milostivě ponechala opozici včetně takzvané a to „rovnoměrně“: každé straně po jednom. Voliči ŽNS mají tedy zvůlí Hujové a nové koalice šestkrát menší vliv na dění na radnici, než voliči svobodných nebo komunistů. Jen tam, kde zbytek opozice neměl zájem, mohl ŽNS sebrat drobet, co upadl z panského stolu, a zástupce má dva.
Zastupitelstva byla zatím dvě. Na obě přišlo demonstrovat okolo pět desítek občanů. Věřím, že tato koalice, která zatím dokázala jen to, že nedokázala připravit prodej ani jednoho z domů zařazených do privatizace na prosinec, jara nedožije. Je to i otázka občanské cti. Nebo si necháme vládnout uzurpátory?