Na Borech jich najdeme celkem pět, ve Skvrňanech šest. Kromě rozšiřování a modernizace stávajících hřišť přibývají každým rokem v našem obvodě i další dětské koutky.
„Například ve Skvrňanech bylo v posledních letech vybudováno několik nových dětských hřišť. Mezi nejnavštěvovanější patří dětmi velmi oblíbené Rákosníčkovo hřiště na rohu Vejprnické a Lábkovy ulice a v roce 2014 nově vybudované dětské hřiště za nákupním centrem Albert v ulici K. Steinera s pískovištěm, houpadly a menší lanovou dráhou“, informuje místostarosta centrálního obvodu David Procházka. Na rovněž oblíbeném hřišti „U velké lanové pyramidy“ v ulici T. Brzkové byl již nevyhovující prvek „Mašinka“ nahrazen dětskou lezeckou sestavou Avalon se skluzavkou. Dětské hřiště v ulici Na Okraji se může zase chlubit nově instalovanou houpačkou „Hnízdo“ a kompletní rekonstrukcí prošel i povrch víceúčelové hřiště ve Vojanově ulici. Z iniciativy občanů vznikl hrací koutek s basketbalovou konstrukcí pro malé sportovce ve vnitrobloku Malesické ulice.
Na Borech bylo zrekonstruováno a zmodernizováno víceúčelové hřiště ve vnitrobloku Heyrovského – Mandlova. Hřiště zdobí nový povrch, branky na míčové hry a nové oplocení. Ve vnitrobloku Šimerova byl vybudován dětský koutek s lanovou pyramidou a odpočinkovou zónou s lavičkami, na dětském hřišti v parku Na Hvězdě zase nainstalovány nové dětské prvky – hrací sestava Lumpárna mini a pružinové houpadlo Tuleň.
Největší a také nejvyužívanější jsou areály na Borech a ve Štruncových sadech, kde mimo jiné najdete dětská hřiště, sportoviště, prvky pro seniory a také odpočinkové zóny. Těmito prvky včetně pískovišť a víceúčelových sportovišť disponuje i areál ŠKODALAND, vybudovaný a zpřístupněný veřejnosti v roce 2011. Zajímavostí je, že dětský koutek v tomto areálu nese prestižní označení „ Hřiště-sportoviště – tělocvična – OVĚŘENÝ PROVOZ“ a stal se tak nejbezpečnějším hřištěm pro děti v celém Plzeňském kraji.
Aby dětská hřiště byla bezpečná, musí být neustále pod odborným dohledem, a proto jsou podrobována vizuálním kontrolám v týdenních intervalech. Čtvrtletně probíhá pravidelná odborně technická kontrola všech prvků. Z těchto kontrol jsou pak předkládány podrobné revizní zprávy včetně fotodokumentace. „Na základě vizuálních kontrol a odborných technických revizí probíhá pravidelná údržba a opravy jednotlivých prvků, obložení pískovišť, laviček i oplocení dětských hřišť. Zároveň se pravidelně kontrolují a doplňují dopadové plochy pod prvky pískem, případně kačírkem. Tyto práce jsou prováděny v souladu s normou ČSN EN 1177“, vysvětluje místostarosta obvodu.
Výměna písku v pískovištích probíhá dle hygienických norem a to každoročně v jarních měsících. V roce 2014 proběhla výměna písku plošně ve všech pískovištích v rámci obvodu v průběhu května a června. „Pro obvod je prvořadým kritériem bezpečnost a funkčnost všech dětských zařízení, a to je samozřejmě náročné zejména na opravy, výměnu písku, údržbu a pravidelné kontroly. Ročně si tyto práce vyžádají z rozpočtu zhruba 2,2 miliony korun“, dodává David Procházka.