Je z chodících legend Republikánské strany. Do Kongresu ho vynesla už roku 1976. Zakládal i Tea Party, iritující i hodně splachovací liberály. Na téma ukrajinské krize – a prstů, jichž v ní má Washington a jeho satelitní kompars – však hledí střízlivěji, než lecjedna levice na baterky:
Z ekonomického hlediska je nová půjčka holý nesmysl. Jediným reálným cílem je „podržet stávající ukrajinskou vládu“, aby „cílům zahraniční politiky Spojených států sloužila i nadále“.
„Většina zdrojů MMF pochází ze Spojených států“ – a „to, že své kroky šije na míru jejich zahraničněpolitickým záměrům, proto překvapí jen sotva“. Právě to však vedlo i k řadě případů, kdy „peníze amerických daňových podržely diktátorské režimy a podpořily pochybnou hospodářskou politiku“.
Oponenti „namítnou, že MMF své úvěry váže na pozitivní ekonomické reformy typu redukce vládních výdajů, a implantuje tak volný trh“. V zemích, jimž půjčí, to však zpravidla podmiňuje devalvací jejich měny a exportně zaměřenou průmyslovou politikou typu, který férový trh nevytváří a tím méně lidem nabízí ekonomické příležitosti, zlepšující životní standard.
Jen „změnou úvěrových podmínek MMF se to napravit nedá“. „MMF je třeba zrušit, a ne jen reformovat.“ Není to přitom „jediná instituce Spojených států, manipulující světovou ekonomikou“.
V posledních několika letech se z čista jasna zjevil třeba i „záhadný investor, identifikovaný pouze coby ´Belgie´, poněvadž má v Belgii účet“. Právě z něj se však v rekordně krátkém termínu stal „třetí největší disponent cenných papírů amerického fiskálu“. A „nakupuje je vždy ve chvílích, kdy se to vládě Spojených států náramně hodí“ (například „prodává-li kvantum jejích cenných papírů nějaká jiná země“).
Právě ta samá „´Belgie´ však ve velkém nakupovala i zrovna v měsících, následujících poté, co Fed spustil program kvantitativního uvolňování“. Přímý „důkaz, že tento investor s vládou Spojených států přímo spolupracuje, sice neexistuje“. „Načasování jeho nákupů však podezření budí.“ To, že Fed „do globálních zasahuje“, ostatně „odhalil i částečný audit, jímž podle Dodd-Frankova zákona prošel za finanční krize“.
„Jaké jiné kšefty Fed s cizími vládami podniká? Pracuje, tak jako MMF, na sanaci Řecka a dalších zemí EU? Pomáhá snad na zapřenou zahraniční politice USA podobně, jako v 80. letech, kdy financoval půjčky tehdejšímu spojenci USA Saddámu Husajnovi?“
Fed třeba prohnat mnohem důkladnějším auditem, míní i zakladatel Tea Party. „MMF za peníze amerických daňových poplatníků podporuje ekonomicky chabrusové a zhusta i zkorumpované vlády“. A „poškozuje jak americké daňové poplatníky, tak země, které jsou příjemci je ´pomoci´“.
„MMF je načase zrušit.“ A s ním i „všechny ostatní nástroje americké intervencionistické politiky“.Repeal, Don’t Reform the IMF!