„Zastavení finanční podpory linky 116 000 považuji za likvidační. Díky penězům z programu Daphne zvýšily krizové linky kvalitu poskytovaných služeb a zaznamenaly výrazný nárůst přijatých hovorů mezi lety 2012 až 2013 o 179 %,“ zdůrazňuje europoslanec Zdechovský důležitost těchto linek, jejichž role při pomoci ohroženým dětem považuje za zcela nezastupitelnou. „Bez evropských peněz se fungování těchto linek bohužel neobejde,“ dodává.
Zdechovský ocenil rychlou reakci eurokomisařky Jourové
S prosbou o pomoc se proto obrátil na eurokomisařku Věru Jourovou a odezva byla velmi rychlá a pozitivní. „Paní komisařka sdílí obavy europoslanců. Samotná Komise zřizování linek 116 000 podporuje, a zkoumá, zda bude možné uvolnit další peníze na jejich podporu v programu Právo, rovnost a občanství.“ Pokud by EU peníze nenašla, hrozilo by podle europoslance Zdechovského ukončení nebo omezení jejich provozu.
Zřízení linky 116 000 je dáno evropskou směrnicí. Nyní funguje linka prakticky ve všech členských státech EU. Výjimkou je pouze Finsko, které ji ale plánuje zřídit zanedlouho. Linka pro ohrožené děti má také širokou podporu na veřejnosti. Podle Eurobarometru z roku 2011 se 91 % dotázaných domnívá, že zřízení podobné linky je užitečná služba.
Daniel Rejman