Zatímco za první čtyři měsíce roku 2014 vykazoval státní rozpočet přebytek ve výši 26,59 mld. Kč, nyní je v deficitu 0,38 mld. Kč. Bezmála 27 mld. Kč je slušný ranec za situace, kdy česká ekonomika roste. Členové vládní koalice za ČSSD a KDU-ČSL vytýkají ministru financí Babišovi (ANO) špatný výběr daní. Nicméně to je pouze trapný způsob, jak si umýt ruce. Problém totiž nepředstavují nižší příjmy, ale obrovský nárůst výdajů. Výdaje státního rozpočtu se meziročně zvýšily o 4,9 %. To není způsobeno lajdáctvím berních úředníků, ale špatnou a populistickou politikou vlády ČR. Zdá se, že Sobotkova parta někde vyhrabala známou říkanku, jejíž méně známá varianta zní: „Vařila myšička kašičku na zeleném rendlíčku. Tenhle vařil, tenhle smažil, tenhle pek, tenhle jed a na toho malinkého se už nedostalo, tak běžel a běžel do komůrky - až se napapal.“ Netřeba připomínat, že napapat se tímto způsobem můžeme pouze za cenu vyššího zadlužení. Zajímalo by mě, jestli je rendlíčková politika vlády součástí Matrixu a karuselů, anebo se jedná o bordel a mohou za to nějací debilové, jak by řekla paní pražská primátorka.
Americká agentura DARPA, která stojí za armádními výzkumnými projekty USA, údajně dokončila projekt EXACTO. Jde o chytré kulky, které i po vystřelení dokáží změnit dráhu svého letu. Znamená to, že kulka bude obsahovat celou řadu elektronických udělátek a křidélek. Spojené státy se vydaly cestou vývoje špičkových zbraní. Ukazuje se však, že pokročilé zbraně jsou nesmírně drahé. Ani USA nejsou schopny se svým gigantickým obranným rozpočtem nahrazovat starší zbraně novějšími. Natož pak žebrácké armády většiny členů NATO. Cena velkorážné pušky je několik tisíc dolarů a cena nábojů do deseti dolarů za kus. Vůbec si neumím představit, kolik bude stát jedna chytrá kulka, ale budou to stovky dolarů, o puškách ani nemluvě. Protivník používá samopaly AK-47 za 150 dolarů za kus, do kterých kupuje náboje za 10 centů. Vůbec nezpochybňuji správnost vojenského výzkumu, ale nesmí se jednat o pokrok „za každou cenu“. Ukazuje se totiž, že skutečná cena může spočívat v naší faktické ztrátě obranyschopnosti.
Po dlouhé době jsem se začal hlasitě smát při četbě návrhu vládní novely. Šlo o střet zájmů politiků. Jiří Dienstbier, co má na starosti to podivné Ministerstvo pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, navrhl, aby politici museli ohlašovat každý dar v hodnotě nad 300,- Kč. Já samozřejmě věřím, že pan ministr je ve svých návrzích veden touhou vymýtit korupci a klientelismus, ale v tomto případě se poměrně výrazně ztrapnil. Jeho návrh totiž následně shodil rovnou premiér a ještě mu vyčetl přílišnou horlivost. Na mě to dělá dojem, že pan Dienstbier nutně potřeboval přijít s něčím zásadním, protože mu začínají stávkovat zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování, jejíhož ředitele Martina Šimáčka nedávno celkem nepochopitelně vyhodil. Někdo by si mohl začít myslet, že svou funkci nezvládá. A tak přišlo na boj s korupcí. Vzhledem k tomu, že v této zemi máme kolem 65 tisíc volených zastupitelů, tak by jen zpracování hlášenkové agendy znamenalo obrovský nárůst byrokracie. Možná to byl záměr. Mohl by totiž vzniknout speciální úřad pro kontrolu hlášenek, ve kterém by získalo práci několik desítek jinak nepoužitelných úředníků – a pan ministr by se tam mohl stát ředitelem.
Stanislav Blaha
Psáno pro blog idnes.cz