V doprovodu poslance Miloše Babiše (ANO) se zúčastnil slavnostního otevření zrekonstruované silnice a sportoviště a prohlédl si místní kompostárnu.
Obec Struhařov na Praze-východ zkrásněla. Místní komunikace dostaly nový povrch a TJ Sokol moderní zázemí sportoviště, které bude sloužit i široké veřejnosti. Oba projekty dohromady za zhruba 20 milionů korun byly spolufinancovány Evropskou unií.
„Ze Struhařova se stala pěkná moderní obec. Zvýšila se tu dopravní bezpečnost a zlepšilo životní prostředí. Vidím tu pořádný kus práce. Je třeba moc poděkovat místním zastupitelům, že se do projektů pustili a dotáhli je do konce,“ řekl hejtman Petera.
Na slavnosti za krásného počasí probíhala skvělá zábava, kterou zpestřila taneční vystoupení dětí. „Z prašných rozmlácených cest, na kterých to bylo o ulomení kola, tu máme krásné asfaltky, po nichž se prohánějí děti na kolečkových bruslích. A k tomu máme bezpečné zázemí sportoviště, kde už diváci a sportovci nepobíhají a neparkují v prachu a bahně. Z podařených projektů máme ohromnou radost,“ uvedla starostka Struhařova Dagmar Zajíčková (nestr.).
Při návštěvě místní kompostárny hejtman Petera ocenil, jak se obec vypořádala s novou zákonnou povinností třídit bioodpady. „Postavit si vlastní kompostárnu je výborný nápad. Materiály jako posečená tráva, větve z prořezávaných stromů a podobné, kterých každý majitel domku se zahradou ročně vyprodukuje mnoho, skutečně do popelnic se směsným odpadem nepatří a ne každý je ochoten zřídit si a spravovat vlastní kompost. Věřím, že struhařovské řešení bude příkladem i dalším obcím,“ konstatoval.
Zřízení kompostárny stálo bezmála 10,5 milionu korun. Obec získala na její stavbu dotaci z Evropské unie, konkrétně 8,89 milionu korun z Fondu soudržnosti a více než půl milionu ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí. Z obecního rozpočtu přispěla do rozpočtu deseti procenty, tedy částkou něco přes milion korun. Ročně by tu měli zpracovat 2 800 tun bioodpadu. Kromě místních občanů do kompostárny vozí odpad i obyvatelé čtrnácti obcí z okolí.
S poslancem Babišem se byl hejtman podívat i na nedaleké silnici II. třídy Mnichovice–Mirošovice. Občané Mirošovic a Hrusic si už delší dobu stěžují, že tato frekventovaná silnice vedoucí k dálnici D1 je úzká, rozbitá a pro chodce velmi nebezpečná, sepsali kvůli tomu dokonce petici. „Musím uznat, že je to skutečně velmi nebezpečný úsek. Na přípravě rekonstrukce už na kraji pracujeme, je připraveno několik variant projektu. Zatím jsme po dohodě s panem poslancem Babišem nechali krajskou správu silnic provést alespoň dílčí opatření ke zlepšení bezpečnosti provozu,“ konstatoval hejtman Petera.