Na tomto případu je vidět, jak je současný politický systém chatrný a velice špatně fungující, neboť je výkonná moc propojená s mocí zákonodárnou. To vede k tomu, že ministři vlády, kteří jsou současně poslanci, nemají čas usedat v poslaneckých lavicích a často u projednávání vládních zákonů ve Sněmovně chybí a to i přes to, že ke každému zásadnímu rozhodnutí potřebuje vláda souhlas Poslanecké sněmovny a zodpovídá se jí.
Dalším podobným problémem je špatný volební systém, který vytváří permanentní nestabilitu, která zapříčiňuje stálý chaos, jenž je příležitostí pro korupci. Po každých volbách se stále opakuje vládní nestabilita z důvodu problémů všech koalic, ve kterých si jdou politické strany vzájemně po krku. Řešením je zavedení přímé volby a odvolatelnosti poslanců a důsledné oddělení moci zákonodárné od moci výkonné tím, že by vládu jmenoval a řídil občany přímo volený, ale zároveň odvolatelný prezident. Vláda řízená prezidentem by vykonávala pouze moc výkonnou na rozdíl od poslanců, kteří by po přímém zvolení vykonávali pouze moc zákonodárnou. To vše s osobní, hmotnou a trestní odpovědností.
A proto já říkám, když změna ústavy, tak systémová a od základů. Ústava nesmí mít zabudované vnitřní konflikty a nesmí být logicky sporná. V ústavě musí být zakotvena lidová iniciativa a obecné referendum, které pokud má fungovat, nesmí být omezeno jakýmkoli procentuálním počtem účasti voličů a nemělo by být také nastaveno velké množství podpisů pro jeho vyhlášení, aby měli občané spolurozhodovací možnost ovlivnit zákonodárnou moc. Ústava musí obsahovat dluhovou brzdu podle vzoru Švýcarské konfederace, která obsahuje bariéru proti plýtvání a zadlužování země. Ústava musí také automaticky ctít takové hodnoty, jako je svoboda, demokracie, solidarita, spravedlnost, rodina a zodpovědnost k příštím generacím.
Teprve potom až budeme mít takovouto ústavu, budeme moci říci, že žijeme v opravdové demokracii.