To se týká nejen tolik diskutované situace Řecka, kterému se podařilo snížit rozpočtový deficit za prvních šest měsíců tohoto roku o 46 procent, ale i České republiky, Německa, Irska a všech ostatních. Sama Evropská komise ostatně státům opakovaně vzkazuje: "Rychle zkroťte veřejné finance!"
Považuji proto za poměrně nelogické, že v době přetrvávající hospodářské krize Evropská komise navrhla evropský rozpočet na rok 2011 opět posílit. Vždyť šetřit by měla také Evropa. Z pochopitelných důvodů samozřejmě není shoda na tom, kde šetřit. Podle mého názoru by to neměla být regionální politika, ale spíše evropská správa, vždyť náklady na propagaci a bruselskou byrokracii činí téměř 7 %! Právě o správní výdaje se tradičně vede největší spor a v tomto ohledu je bohužel mé vnímání odlišné od většiny v Evropském parlamentu.
Podle mého názoru nebylo vhodné přijímat postoj Rady k rozpočtu pouze na základě písemné procedury. O tak zásadní věci, jako je rozpočet, je třeba vést diskusi mezi členskými státy z očí do očí a umožnit to i těm státům jako je Česká republika, které pozici Rady nakonec nepodpořily, na místě zdůvodnit své rozhodnutí a umožnit ostatním o něm přemýšlet.
Ing. Oldřich Vlasák
poslanec Evropského parlamentu
předseda Svazu měst a obcí ČR