Jedním z hlavních sporných bodů zůstávalo proplácení zdravotní péče v zahraničí. Podle směrnice, kterou dnes europarlament schválil, se mohou členské státy samy rozhodnout, zda bude péče hrazena přímo pacientem u lékaře, nebo na základě dohody mezi pojišťovnami. I nadále ale platí pravidlo, že výkon v zahraničí je hrazen pouze do výše jeho ceny v domovské zemi pacienta.
Členské státy také mohou samy určit, zda bude zdravotní péče v zahraničí podmíněna předchozím souhlasem pojišťovny, případně pro jaký typ péče bude souhlas vyžadován.
"Směrnice přináší jednoznačně prospěch těm, kteří se z vážných důvodů musejí léčit v jiné evropské zemi," myslí si Milan Cabrnoch. "Současně dává také příležitost pacientům z jiných evropských zemí, aby se mohli léčit u nás. Je to velká šance, protože naše zdravotnictví je kvalitní, relativně levné a má kapacity, které může nabídnout. Podstatné ovšem je, že směrnice, kterou jsme dnes schválili, v žádném případě nemůže způsobit nějakou vlnu ´zdravotní turistiky´. Rozhodně se nikdo nemusí bát, že by v českých nemocnicích dostávali přednost platící pacienti z bohatších zemí."
Směrnice, kterou v úterý schválil příslušný výbor Evropského parlamentu, musí ještě projít hlasováním na plénu, s největší pravděpodobností v lednu 2011. Rozhodnutí výboru ale většinou výsledek hlasování na plénu předznamenává.