RNDr. Petr Nečas

  • ODS
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,78. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.11.2010 20:10:00

Nechceme, aby diskriminace pokračovala a postihovala české zemědělství

Nechceme, aby diskriminace pokračovala a postihovala české zemědělství

Předseda vlády chce v Bruselu vyjednat rovnoprávné podmínky pro české zemědělce.

Premiér vystoupil na Shromáždění zemědělců a potravinářů ČR v pražské Lucerně.

Předseda vlády se dnes spolu s ministrem zemědělství Ivanem Fuksou zúčastnil Shromáždění zemědělců a potravinářů ČR. Zemědělci požadují po vládě dorovnání přímých plateb z Unie. Petr Nečas v úvodu svého vystoupení přislíbil zemědělcům aktivní přístup vlády ve vyjednávání o výši přímých plateb pro následující programovací období.

„Do Evropské unie jsme v roce 2004 vstupovali za nerovných podmínek, zejména v oblasti zemědělství. To, co se stalo v minulém programovacím období, byla diskriminace. Mělo to rysy totální nerovnosti. Vláda se při vyjednávání nového programovacího období bude zasazovat o rovnoprávné postavení českých zemědělců. Nechceme, aby tato politika diskriminace pokračovala a postihovala české zemědělství,“ uvedl premiér.

Předseda vlády také popsal záměry vlády, jak zlepšit postavení zemědělců a kvalitu života na venkově. „Někdy se potýkáte s velmi tuhou administrativní byrokratickou regulací, která je zaváděná podle principu papežštější než papež. To postihuje jak producenty, tak české potravináře. To je politika, kterou musíme změnit,“ uvedl. „Tam kde je český spotřebitel zatěžován horší produkcí, tam má stát svou nezastupitelnou úlohu. Je úkolem státních orgánů v této věci pomoci ochraně spotřebitele a pomoci producentům jak v prvovýrobě, tak v oblasti potravinářství. To povede ke zlepšení situace na trhu pro české zemědělce a potravináře. Chceme podporovat program jako česká potravina, čerstvá potravina, regionální potravina,“ dodal premiér.

V reakci na požadavek zemědělců na dorovnání přímých plateb předseda vlády uvedl, že sice považuje požadavky zemědělců za přirozené, za požadavky, které mají legitimitu, ale nemůže v současné rozpočtové situaci dávat sliby, které nelze splnit. „Když se podíváme na vývoj v některých zemích EU – v Irsku, Řecku, a bůh ví jak to dopadne v Portugalsku a Španělsku. Představa, že řečtí, irští, španělští a portugalští zemědělci nedoplatí na neodpovědnou úvěrovou a rozpočtovou politiku je iluzorní. Nikdo nežije na nějakém izolovaném ostrově,“ apeloval premiér na solidaritu zemědělců.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama