RNDr. Pavel Poc

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.11.2010 11:04:00

O co někdy jde s léky na předpis

O co někdy jde s léky na předpis

Krátká a smutná historka o jednom výborném léku a nenažraných farmaceutických koncernech.

Možná znáte přípravek na posílení cévních stěn Detralex. Tento lék je v České republice k dostání pouze na lékařský předpis. Účinné složky léku jsou diosmin a hesperidin, tzv. “citrusové flavonoidy”, které se průmyslově získávají extrakcí z citrusových slupek různých druhů citrusů. Tyto látky jsou netoxické a předávkování prakticky neškodí, přičemž jejich protizánětlivý účinek a účinek na ochranu cévní stěny je výborný, a to jak preventivní tak terapeutický. Kdo vyzkoušel, ten to ví. V USA a mnoha dalších zemích je tento komplex běžnou součástí potravinových doplňků.

Zbývá tedy otázka, proč je u nás tento lék na předpis. Je to jednoduché. Pokud má být lék volně v prodeji, musí o to požádat výrobce. Jenže Detralex je z 1/3 hrazen pojišťovnou. To je velmi výhodné, protože tak může být lék výrazně dražší než by byl kdyby musel na trhu bojovat o ceny. Pro firmu je také velmi výhodné, že lékaři výtečné účinky Detralexu velmi dobře znají a velmi často jej předepisují. Pokud by byl volně prodejný, lékaři by jej nepředepisovali, nebo v menší míře a firma by musela investovat do reklamy a marketingu. Tak vzniká víceméně neoprávněný a nadstandardní zisk pro výrobce, který parazituje na systému zdravotní péče.

Jak tohle řešit je ovšem otázka. Trh není morální, trh je ve skutečnosti bezohledný, jde o to vydělat peníze, takže neviditelná ruka nepomůže. Nevyřeší to asi ani regulace, koneckonců mně nenapadá jak takovou regulaci udělat bez podrážděného kničení toho, kdo přichází o zisk a ještě horšího kničení politiků, kteří jsou na drobcích z farmaceutického stolu závislí. Vyřadit lék ze systému předpisových léků nelze, to by musel podle platné legislativy chtít výrobce.

Jenže výrobce na tom nehorázně vydělává. Detralex stojí něco kolem 350 Kč, z toho 1/3 uhradí pojišťovna, takže doplatek je něco kolem 230 Kč. A za stejných cca 230 Kč se na trhu volně nabízí Mobiven, přípravek která má co do účinných látek stejné složení. Výsledek je, že pojišťovna naprosto zbytečně vyhazuje za každé balení předepsaného Detralexu 120 Kč.

Kdo tedy zneužívá systém zdravotního pojištění? A jak to vyřeší poplatek zavedený reformou z dílny ODS? Odpovědi jsou v tomto případě velmi jednoduché. Systém zdravotního pojištění zneužívají především farmaceutické firmy. Umožňuje jim to nedokonalá legislativa, lobbing, obrovský politický vliv a především sami lékaři, a to jak z neznalosti, tak kvůli vlastní pohodlnosti a ekonomické zainteresovanosti. Poplatek v lékárnách tuto situaci neřeší, naopak prokazatelně přispěl k jejím zhoršení.

A zbývá nepříjemná otázka. Kolik takových případů je v systému a kolik to stojí. Přiznávám se, že odpovědi se sám bojím.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama