Strategie navrhuje použít Evropský sociální fond (ESF) především na vypracování studií a pořádání konferencí a seminářů. "Pracovní trhy Unie jistě trápí řada problémů, ovšem toto je typicky úřednický dokument, který bude živit spoustu agentur a zprostředkovatelů, ale najít lidem práci nepomůže," říká europoslanec Milan Cabrnoch (ODS). "Evropská unie často reaguje na každý problém novou legislativou a žádostí o peníze. Za žádných okolností nepodpoříme jakékoli navýšení ESF, o kterém se už v europarlamentu začíná mluvit. V situaci, kdy se musí šetřit na každé úrovni, kdy členské země čelí obrovským státním deficitům by byl takový krok surrealistický a jednoduše nevysvětlitelný našim daňovým poplatníkům."
Podle Milana Cabrnocha by se měla komise spíš než na vršení nové a nové legislativy zaměřit na další zefektivnění Evropského sociálního fondu, který slouží mimo jiné ke zvyšování kvalifikace pracovníků. Dalším problémem, který je podle Cabrnocha naléhavější, než potřeba nových strategií, je například paralelní existence dvou vzdělávacích agentur Evropské unie.
"Evropská vzdělávací agentura v Turíně (rozpočet na rok se pohybuje okolo 19 milionů eur) žádné kurzy neorganizuje, jen radí. Je tu ale i CEDEFOP v Řecku, orientovaná více na EU, zatímco její italská sestra na kandidátské a sousední země. Potřebujeme vůbec tyto agentury? Měří někdo vůbec kolik pracovních míst pomohly vytvořit a jaké mají výsledky?" ptá se Milan Cabrnoch.
Podle Milana Cabrnocha se Evropská unie opět snaží vynakládat nemalé úsilí a prostředky tam, kde to nepřináší žádný prospěch. "Specifické trhy potřebují specifická opatření. Nemyslíme si, že existují výhradně evropská řešení, která přinesou zázračný recept pro všechny," říká europoslanec.