Vláda tak zohlednila jak unikátní vybavení a možnosti Centra biologické ochrany při řešení mimořádných událostí a krizových situací s možnými závažnými epidemiologickými dopady na civilní obyvatelstvo, tak i řadu opatření, které ministerstvo obrany ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví při rozvoji Centra a jeho začlenění do systému ochrany obyvatelstva úspěšně realizovalo.
Náklady na provoz se podařilo snížit na polovinu
Centrum biologické ochrany Těchonín účelně doplňuje kapacity zdravotnických zařízení obdobného typu a ministerstvo obrany bude jeho schopnosti ve spolupráci zejména s ministerstvem zdravotnictví nadále rozvíjet.
Náklady na roční provoz CBO se podařilo v roce 2014 z dřívějších cca 110 milionů korun snížit na polovinu. Resort obrany toho dosáhl ukončením outsourcingu některých služeb, které nyní zajišťuje prostřednictvím vlastní příspěvkové organizace Armádní servisní.
Centrum biologické ochrany
CBO v sobě kombinuje funkce výzkumného pracoviště a speciálního zdravotnického zařízení. Centrum má 28 lůžek nejvyšší úrovně biologické bezpečnosti (tento počet je možné navýšit až na 42), karanténu může poskytnout až stovce lidí. Mimo jiné slouží k provádění obranného biologického výzkumu, výcviku či školení pro potřeby Armády ČR, NATO i civilní sféry. Ročně projde CBO více než 1000 vojáků vracejících se z misí v epidemiologicky rizikových oblastech, u kterých je zde prováděno karanténní vyšetření. Do výstavby komplexu CBO bylo od roku 2001 investováno 1,75 mld. Kč.