Představitelé Visegrádské skupiny a dalších čtyř zemí považují za důležitou výměnu informací o trhu s potravinami mezi členskými státy a jejich dozorovými orgány (v ČR jde o Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci a Státní veterinární správu).
„Jedině důslednou a rychlou výměnou informací můžeme zabránit nekalé činnosti subjektů, které dodávají na trh falšované potraviny. Osobně považuji za klíčové, aby jednou z priorit byla pro české inspektory spolupráce a výměna informací s jejich kolegy ze sousedních zemí,“ řekl ministr Marian Jurečka.
Návrh Evropského parlamentu ohledně projektu školního mléka je pro nás nepřijatelný
Problematickou oblastí, kterou aktuálně řeší EU, je situace na trhu s mlékem. Ministr Jurečka zdůraznil nutnost společného postupu států rozšířené Visegrádské skupiny při jednáních Rady EU o možných způsobech řešení. Ocenil, že země V4+ podporují iniciativu ČR v této oblasti. Zmínil také plány na změnu fungování programu Mléko do škol.
„Pro nás je i kvůli současnému stavu v sektoru mléka nepřijatelný návrh Evropského parlamentu ohledně projektu školního mléka, který by znamenal především výrazné zúžení nabídky podporovaných mléčných výrobků,“ uvedl ministr.
Zástupci resortu zemědělství jednali i o problematice ochrany půdy a správného hospodaření s ní. Nejde totiž jen o udržování jejího stavu, ale také o nápravu dřívějších nedostatků a trvalé zlepšování kvality půdy.
„Usilujeme o to, aby domácí zemědělská produkce měla v Evropské unii rovnocenné postavení. Proto jsou postupy využívané k ochraně půdy navrženy tak, aby vyhovovaly standardům dobrého hospodaření s půdou a současně byly pro zemědělce ekonomicky i organizačně únosné,“ řekl ministr Jurečka.
Účastníci jednání se zabývali také dotacemi EU
V Českých Budějovicích se účastníci jednání zabývali také dotacemi EU, které mohou státy a zemědělci využít.
„Zemědělci mají v novém programovém období možnost získat evropské dotace na zavádění udržitelného a přírodě blízkého zemědělského hospodaření,“ uvedl ministr Jurečka.