Tento návrh rakouské ministryně považuje Stanislav Polčák (STAN) jen za nátlak na země EU a důrazně jej odmítá.
“V kohezní politice sice existují nástroje, jak tok evropských peněz omezit. Uplatní se však jen v případě pečlivě specifikovaných případů. Stávající situace mezi ně v žádném případě nepatří,” zdůrazňuje Stanislav Polčák (STAN), místopředseda Výboru pro regionální rozvoj.
“Navíc si nemyslím, že klást ultimativní požadavky vůči členským státům z východu Evropy je v souladu s myšlenkami, na nichž je Evropská unie založena. Požadavek na jednání ve věcném a konstruktivním duchu by měl platit nejen pro státy, které se k uprchlíkům chovají odmítavě, ale i pro staré členské státy a jejich představitele.
Vyhrožování seškrtáním evropských dotací, pro které neexistuje právní základ, nepřinese žádný pokrok, naopak postaví staré a nové členské státy proti sobě,” vysvětluje své obavy Polčák.
Stanislav Polčák (STAN) zároveň upozorňuje, že ve své vlastní zemi čelí ministryně Miklová-Leitnerová tlaku kvůli nedávnému nálezu vozu se jedenasedmdesáti mrtvými uprchlíky: „Přestože chápu, že se paní ministryně nachází v nelehké situaci, v zájmu konstruktivní diskuze je, aby se už v budoucnu podobně silných výroků, které nedávají žádný smysl, nedopouštěla.“