Ústav archeologické a památkové péče Středních Čech vydal během léta první číslo již 19. ročníku sborníku Archeologie ve Středních Čechách.
„Sborník popisuje zajímavé archeologické objevy a archeologická témata v našem kraji. Obzvlášť se těším na statě věnované 2 nalezištím, kam jsem se byl nedávno při archeologickém výzkumu podívat,“ sdělil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
Ve sborníku je totiž obsažen i předběžný výsledek záchranného archeologického výzkumu v podhradí hradiště Kolo u Týnce nad Labem, kdy bylo na ploše cca 1,3ha prozkoumáno 732 objektů, z nichž některé patřily až do neolitu. Významný byl též početný soubor keltských mincí a také objev masivnějšího bronzového artefaktu ve tvaru hlavy kance.
Zajímavý byl též archeologický výzkum na nezastavěné ploše v Berouně, který odkryl stavební konstrukce související s historickou zástavbou a ojedinělé hrnčířské pece. Souvrství o mocnosti až 4 m spadá do období od 2. poloviny 13. až do 17. století. Mezi 50.000 nálezy dominovaly zlomky keramiky, především v podobě odpadu zdejší keramické produkce z průběhu 15. až 1. třetiny 17. století, nejmladší horizont odpadu spadal do 2. poloviny 16. století až 1. třetiny 17. století.
Sborník mimo zmíněná témata obsahuje více než 20 dalších zajímavých statí.