Zrušení náhradního plnění povede k úplnému vyloučení zdravotně postižených občanů z trhu práce. Shodli se na tom účastníci úterního setkání zaměstnavatelů zdravotně postižených v Opavě.
Přítomní zaměstnavatelé shrnuli své požadavky do tzv. Opavské výzvy. Varovali před některými návrhy Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky, jejichž důsledky podle nich mohou mít „likvidační charakter“ pro celý sektor.
Autoři dokumentu vyzvali k podpoře tří základních opatření: zachovat a zvýšit účinnost náhradního plnění, zachovat podporu zaměstnavatelů více než 50% OZP a zabránit plošnému administrativnímu zrušení kategorie OZP a jejímu nahrazení individuálním posouzením.
Zachování náhradního plnění, které umožňuje uplatnění produkce chráněných dílen, podpořila v Opavě poslankyně Lenka Kohoutová. „Stát nemůže vytvořit pracovní místa pro zdravotně postižené, proto musí zachovat podporu formou náhradního plnění,“ uvedla.
Účastníci setkání upozornili, že v opačném případě bude vyloučena existence chráněných pracovišť, a tím vznikne skupina přibližně 70 000 nezaměstnaných zdravotně postižených osob. To představuje velmi významnou zátěž pro sociální systém, státní rozpočet a především daňové poplatníky.
Kromě toho se rušením podpory začleňování zdravotně postižených osob na pracovní trh Česká republika staví proti strategii Evropské unie a opouští vlastní dlouholetou tradici.
Podnikatelé se shodují, že současný systém má své mezery a je nutné jej upravit. Veškeré změny je však třeba zavést až po důkladné analýze jejich dopadů. Opatření, která navrhuje MPSV ČR podle zaměstnavatelů „neřeší příčinu, ale pouze následky“.
Účastníci setkání vyzvali všechny partnery v síti Hospodářské komory ČR, aby na budoucím systémovém řešení spolupracovali.
Ondřej Hušek