Nechci rozumět proto, že jsme se o jeho navýšení na 1,4 procenta v poměru k HDP Česka do roku 2020 domluvili v koalici a tento slib jsme deklarovali našim zahraničním partnerům. A už vůbec nerozumím jakýmkoli „výhovorkám“ v situaci, kdy celá Evropská unie podklesává pod náporem statisíců běženců.
Naopak velmi dobře rozumím slovům politologa Petra Robejška v rozhovoru v sobotním Právu, „aby byly české obranné síly co nejrychleji přeorganizovány podle,policejní‘ logiky. Tedy na armádu, která zabraňuje nepokojům a je schopna bránit hranice“.
Já bych si dovolil připojit ještě několik dalších atributů české armády: aby byla, v případě potřeby, schopna v rámci mezinárodních vojenských aliancí plnit i úkoly bojového charakteru – zajišťování obrany humanitárních konvojů, obranu konkrétních územních celků, participaci při obnově nezbytné infrastruktury a s tím souvisejících distribučních sítí na daných územích.
Není myslitelná taková armáda, která se bojí vystřílet zásobník nebo vystřelit z kanónu, protože nebude na další.
A v těchto všech souvislostech i já víc než souhlasím s Petrem Robejškem a říkám, že ani na vteřinu nepochybuji o tom, že by zdrcující část obyvatel České republiky byla ochotna nést vyšší náklady na svou větší bezpečnost. Dlouhodobě argumentuji tím, že v souvislosti s přílivem nelegálních migrantů do Evropy velmi často zaměňujeme důsledek za příčinu. Prvotní příčinou zvýšených obav občanů – a s tím souvisejících jevů – je politický a ekonomický rozvrat systémů na Blízkém východě a v Africe. A především tam bychom měli pomáhat ekonomicky i politicky.
Ale hned druhým faktorem vzniku našeho strachu je podle mého názoru dlouhodobé selhávání evropských politických elit. Několikatýdenní bruselské mudrování nad povinnými kvótami skončilo konfliktem a vypeskováním nesouhlasících. Včetně Česka.
A tady si do třetice dovolím ocitovat politologa Robejška: „Vlády si lidé volí proto, aby se postaraly o bezpečnost a rozkvět země. Za to jsou politici odměňováni. K tomu, aby šli do politiky, je nikdo nenutil. Když nedělají svou práci dobře, a přesto zůstávají ve svých pozicích, tak se dostávají do situací, jako je eurokrize nebo migrační vlna.“
Jestliže tedy Spojené státy americké hovoří o tom, že utvořily aktivní mezinárodní alianci 60 zemí, která se snaží zlikvidovat tzv. Islámský stát, pak je i naší povinností, myslím České republiky a dalších zemí EU, abychom byli této aliance aktivní součástí.
Naše hranice nejsou už jen hranicemi schengenského prostoru; hranice naší evropské civilizace leží v Sýrii, Turecku, Iráku, Libanonu…
Ing. Jan Bartošek, místopředseda PSP ČR a KDU-ČSL