Mgr. et Mgr. et Mgr. Tomáš Zdechovský, Ph.D., MBA

Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.10.2015 10:16:31

Odborné vzdělávání v zemědělství jsou předražené, odhalil to evropský audit

Odborné vzdělávání v zemědělství jsou předražené, odhalil to evropský audit

PRAHA / Špatné postupy řízení v členských státech a nedostatečný dohled ze strany Evropské komise v programech odborného vzdělávání a poradenství v zemědělství, lesnictví a hospodářství venkova zjistil ve svém auditu Evropský účetní dvůr.

 Podle europoslance Tomáše Zdechovského z auditní zprávy vyplývá, že členské státy se příliš často spoléhaly na návrhy poskytovatelů a jakýkoli druh odborné přípravy byl považován za „dobrý“ a způsobilý získat veřejnou podporu. Vzhledem k nedostatečné analýze návrhů hrozilo, že se budou financovat nerelevantní činnosti a činnosti podobné těm, které jsou na trhu běžně k dispozici. „Kurzy odborné přípravy byly často až desetkrát dražší než ceny nabízené na trhu,“ zdůrazňuje Zdechovský a dodává, že odborné vzdělávání v oblasti venkovského hospodářství, což je jedna z priorit EU, bylo ovlivněno nekvalitním předáváním znalostí a poradenstvím. Podle Zdechovského musí dojít k nápravě.

Nejčastější prohřešky výběru poskytovatele odborného vzdělávání

  • Auditoři Evropského účetního dvora zjistili, že chyběla spravedlivá a transparentní hospodářská soutěž, opakovaně byli vybíráni a nejvíce finančních prostředků získali dlouhodobí a již zavedení poskytovatelé služeb.
  • V Rakousku mají někteří poskytovatelé při přípravě svých návrhů odborné přípravy přednostní přístup k informacím.
  • V Polsku systém poskytování grantů systematicky zvýhodňoval dlouhodobé poskytovatele odborné přípravy.
  • Ve Švédsku a Španělsku se většina kurzů odborné přípravy zajišťovala interně, aniž by bylo zdůvodněno vyloučení soukromých poskytovatelů.

Aktuálně jsou vyčleněny až 4 miliardy eur na vzdělávání

Evropská unie se zaměřuje na rozvoj venkova a s tím souvisí finanční podpora odborného vzdělávání v zemědělství, lesnictví a venkovském hospodářství. Pro období 2007–2013 bylo na odborné vzdělávání zamřené na venkov vyčleněno 1,3 miliardy eur. Spolufinancování členskými státy celkově přineslo podporu z veřejných prostředků ve výši 2,2 miliardy eur.

Částka na období 2014–2020 může překročit 4 miliardy eur.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama