Připomeňme si fakta
Společnost Westinghouse tuto zakázku v Temelíně již před časem měla, nebyla však schopna dodržet kvalitu a palivo dodávala za vyšší cenu než Rusové, kteří ji pak v dodávkách nahradili. Za normálních okolností by se musel udělat běžný tendr, kterého by se zúčastnili všichni potenciální zájemci. Tedy v tomto případě v podstatě dva zájemci, Rusové a Američané, a zakázku by dostal ten, kdo je schopen zajistit dodávky za nižší cenu a ve vyšší kvalitě.
To ale Američané s největší pravděpodobností nejsou. (V případě Westinghouse se mimochodem už ani nejedná o Američany, ale americkou firmu vlastněnou Japonci.) No, a protože Američané nejsou schopni dodat palivo za nižší cenu a kvalitnější nežli jaké dodávají Rusové, tak se na to půjde od lesa.
Řeklo se, že u jaderného paliva je nutné zajistit diverzifikaci dodávek, takže i ten druhý v nějakém „výběrovém řízení“ na dodávky jaderného paliva, což budou Američané, dostane zakázku na polovinu dodávek. Úžasná lekce Američanů z férovosti a protikorupčního jednání. Ať tendr dopadne jakkoli, ve svých důsledcích bude jeho výsledek vždy stejný…
Je velmi pravděpodobné, že pokud by Westinghouse dosáhl na nižší cenu a byl schopen zajistit vyšší kvalitu, tak by žádné čestné druhé místo s polovinou zakázky neexistovalo. A druhý ve výběrovém řízení, ať bude vypadat jakkoli, si postaví cenu, jak chce, jak také uvedl Kirill Komarov, zástupce společnosti Rosatom, tedy ruského dodavatele jaderného paliva: „Když musíte mít nutně dva dodavatele, ten první třeba zvítězí v tendru, ale ten druhý získá zakázku automaticky. A bude si diktovat, za jakou cenu a za jakých podmínek chce palivo dodávat.“
Bravo, pane velvyslanče Schapiro, zajistit dodávky amerického jaderného paliva do Temelína, ať už je to pro ČR jakkoli nevýhodné, je skutečně úspěch a ukázka zcela čistého a bezkorupčního jednání. Chápu, proč vás prezident Zeman přestal zvát na Hrad…