První otázka se týká situace, kdy řidič vozidla nezastaví na pokyn policisty a hlídce ujíždí. Konkrétně se dotazujete, zda je pravdou, že těchto případů přibývá. Ze statistik, vedených Policií České republiky vyplývá, že je tento trend spíše opačný. Počty takových případů klesají. V roce 2015 došlo k takovéto situaci v cca 260 případech. Oproti roku 2014 se pak jedná o pokles v řádu cca 40 případů. V roce 2014 rovněž došlo k pořízení nového druhu zastavovacích pásů v počtu 240 kusů a po zkušenostech k navýšení těchto donucovacích prostředků na konci roku 2015 o dalších 240 kusů. Tento donucovací prostředek byl v minulém roce použit více jak šedesátkrát a představuje jeden z hlavních donucovacích prostředků pro násilné zastavení vozidla. Rovněž je snahou Policie České republiky z preventivních důvodů v maximální možné míře prezentovat veškerá pronásledování, která v drtivé většině případů končí zadržením ujíždějícího řidiče, ve sdělovacích prostředcích. Je pravdou, že v současné době se řidič, který nezastaví na pokyn k zastavení vozidla, dopouští přestupku, za který hrozí sankce do částky 2 500 Kč. S tímto stavem jsme nesouhlasili a výsledkem je zákon č. 48/2016 Sb., který novelizuje zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. Zákon nabyde účinnosti 15. Dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Podle novely je sankce za úmyslné nezastavení policistovi a následné ujíždění stanovena v rozmezí od 4 000 do 7 500 Kč. Současně bude takovému řidiči obligatorně ukládán zákaz řízení motorových vozidel na dobu v rozmezí jednoho až šesti měsíců. Pokud si řidič počíná bezohledně a ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu, je zde rovněž možnost trestně právní odpovědnosti ve vztahu k trestnému činu obecného ohrožení podle § 272 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů.
Váš druhý dotaz se vztahuje k povinnosti řidiče odstranit z vozidla kouli tažného zařízení. Tuto problematiku upravuje zákon č. 56/2001Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů a prováděcí vyhláška Ministerstva dopravy č. 341/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Konkrétně tato vyhláška v příloze č. 3 odst. 8 uvádí, že vozidlo vybavené tažným zařízením schváleným s odnímatelnou spojovací koulí bez použití nářadí, musí mít tuto kouli odejmutou, pokud není využívána ke spojení s přípojným vozidlem nebo s jiným zařízením. V této souvislosti se policisté na danou problematiku zaměřují především při kontrole technického stavu. Tato kontrola je součástí každé základní silniční kontroly. Pokud je tedy při silniční kontrole zastaveno vozidlo, u kterého není tato povinnost splněna, policista přestupek projedná na místě nebo oznámí příslušnému správnímu orgánu. V případě kontroly této povinnosti ze strany městských a obecních policií mají tyto možnost přestupek zadokumentovat a oznámit místně příslušnému správnímu orgánu.