1..Před několika dny byl Den památek. Jak se to projevilo například ve vašem kraji?
Den památek si aktivně připomínají mnohá naše muzea. Třeba v Muzeu Podblanicka byl v sobotu 16. dubna vstup do všech expozic a výstav za 10 Kč. V Muzeu Českého krasu v Berouně zase probíhala prohlídka celého muzea za poloviční vstupné a muzeem provázel návštěvníky sám zakladatel Jenštejnského domu, ve kterém se muzeum nachází. Jan Čížek z Jenštejna návštěvníky seznámil přítomné s historií tohoto nejcennějšího domu na berounském náměstí.
Já jsem se účastnil i tradičního setkání ve Vladislavském sále Pražského hradu, kde se předávaly ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace Městských památkových rezervací a Městských památkových zón i ceny úspěšným výhercům soutěže „Mladí fotografují památky“. Zde se historickým městem roku 2015 stalo město Příbor v Moravskoslezském kraji. Ve finále Příbor porazil města jako Karlovy Vary, Kutná Hora, Jičín nebo Luhačovice.
2. Mnohé z našich památek, a nemyslím jen vaše středočeské, jsou pod ochranou UNESCO. Co to znamená?
V České republice máme zatím 12 památek UNESCO. Ochrana památek zapsaných na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO je zakotvená v Mezinárodní úmluvě o ochraně kulturního a přírodního dědictví z roku 1972 a u nás ve Sbírce zákonů č. 159/1991 Sb. Jedná se především o poctu být zapsaným statkem na Seznamu světového a přírodního dědictví UNESCO. Zápis do tohoto seznamu deklaruje vysokou kvalitu, mezinárodně uznávanou hodnotu, prestiž a celosvětovou známost statku.
3. Několik dalších památek aspiruje na ochranu UNESCO. Víte, které a mají vůbec naději?
V Indikativním seznamu nemovitých kulturních památek, jejich souborů či památkově chráněných území je zahrnuto celkem 17 kulturních památek, které jsou výhledově plánovány pro navržení k zápisu do Seznamu světového dědictví UNESCO. Ve Středočeském kraji se tento návrh týká hradu Karlštejn. Do seznamu UNESCO se ale snaží dostat i lázeňská města, trojúhelník Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Luhačovice. Nesmíme zapomínat také na nehmotné kulturní dědictví, tam vidím nadějně třeba české loutkářství, které by obohatilo dosavadní seznam, kde nás reprezentuje slovácký Verbuňk, hlinecký masopust, sokolnictví a jízda králů na Slovácku a Hané.
4. A jak je to s národními kulturními nebo přírodními památkami? Chráníme je dostatečně?
Národní kulturní památky jsou chráněny podle zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů. Jednotlivá ustanovení tohoto zákona dostatečně zajišťuje jejich ochranu, prakticky je ale problém s nedostatečným objemem prostředků na opravu památek a s vymahatelností příslušných povinností vlastníka.
5. Je ještě naděje, že by takovými památkami se staly některé další? Jaký režim by se jich pak týkal?
Seznam národních kulturních památek není uzavřený, jen v našem kraji je v Indikativním seznamu národních kulturních památek zařazeno 17 kulturních památek. Jejich vyšší ochranu opět zajišťuje zákon o státní památkové péči. Pro národní kulturní památky existuje samozřejmě i větší možnost získat finanční prostředky na jejich obnovu, nyní třeba z Integrovaného regionálního operačního programu.
6.Po mnohých památkách sahají soukromí zájemci anebo developeři. Jste schopni jim odolávat?
Kulturní památky jsou ve vlastnictví nejrůznějších subjektů, právnických i fyzických osob, měst, obcí. Jejich využití podléhá rozhodnutí orgánu státní památkové péče, kterými jsou pověřené obce III. stupně či v případě národních kulturních památek krajské úřady.
7.A co církve, především ta katolická? Jak ty se starají o bohatství, jež vlastně patří všem a Nečasovci je přiřkli neoprávněně právě jim?
Církevní památky patří samozřejmě historicky k našemu kulturnímu dědictví, i v nich celá staletí probíhal mainstreamový kulturní a spolkový život. Na Středočeském kraji jsme jednali s představiteli katolické církve a obdrželi jsme seznam jejich priorit v oblasti památkové péče.
Z více zdrojů mám ale i potvrzenou informaci, že církev preferuje opravu těch památek, kde má silnější pozici. Řada kostelů, far i dalších zajímavých kulturních památek tak chátrá, přestože by je rády využily pro kulturní činnost i příslušné obce. V obci Chlumín to šlo tak daleko, že kostel radši od církve převzali a nyní plánují rekonstrukci. Jako kraj jsme od církve odkoupili třeba faru v Dolní Krupé na Mladoboleslavsku a letos jí po zásadních opravách budeme se zajímavou expozicí zpřístupňovat veřejnosti.
8.A jak se o chráněné památky starají soukromníci?
Znám majitele, kteří se jako vizionáři snaží své památky zvelebovat, určitě znáte i řadu nádherně opravených zámků, často hotelů, kde se nabízejí i různé doprovodné služby z cestovního ruchu, wellness nebo lázeňství, znám majitele, kteří by byli rádi, kdyby se o památky místo nich staral stát či kraj, a nebo se na rekonstrukci, údržbě, provozu, programu podílel a znám i soukromníky, ale i právnické osoby, kterým na stavu památky prostě nezáleží. Více nástrojů na zajištění ochrany památek včetně možnosti převzetí neudržované památky státem by měl dát nový památkový zákon.
9.Jsme vůbec schopni památky, ať již movité nebo nemovité ochránit pro příští generace?
Uchránit naše historické a kulturní dědictví pro příští generace by měl být náš trvalý úkol. Na opravu všech památek u nás by bylo třeba asi 318 miliard Kč, to určitě nevyřešíme během několika let. Rozhodně ale musíme nastavit procesy i financování tak, aby se nůžky dluhu nerozevíraly. Zvláštní pozornost musíme věnovat ohroženým památkám. V České republice je přes 40 tisíc kulturních památek, z toho je více než sedm set právě na seznamu památek ohrožených.
Upozorňuji ale, že nejde jen o to památky opravovat, protože prázdné by byly spíše torzem, ale i využívat, my máme v koncepci dokonce termín „oživování památek“.
10. A ty přírodní?
Pokud jsou součástí památek i památky charakterem přírodní, např. zámecké parky, jsou chráněny také podle zákona o státní památkové péči. Pokud myslíte obecně přírodní památky, tedy chráněná území obvykle menší rozlohy zřízené k právní ochraně určitých přírodních objektů místní až státní hodnoty, těch je u nás před 1350 a mají samozřejmě také svou legislativní ochranu.