Návrhy na zavedení bezvízového styku s Tureckem a možnosti, aby se členské státy mohly „vykoupit“ z přijímání žadatelů o azyl zvýší podle Pavla Teličky napětí v EU, aniž by přispěly k řešení migrační krize.
„Otázka víz neměla být do dohody s Tureckem vůbec zahrnuta. Kromě toho Turecko teď sice splňuje téměř všechny podmínky pro zavedení bezvízového styku, ale i kdyby neplnilo jen jednu nebo dvě, nemůže to být aktuální,“ řekl Pavel Telička v rozhovoru na ČT 24.
Dohodu s Tureckem považuje europoslanec Telička za relativně dobrou, i když cena, kterou za ní platíme, je vysoká.
„Vyprodáváme své hodnoty a zásady. To je ze středně- a dlouhodobého hlediska nešťastné a otočí se to proti unii,“ uvedl.
Návrh, že by členské státy dostaly možnost odmítnout žadatele o azyl přidělené podle relokačních kvót, ale za každého odmítnutého zaplatily 250 000 euro, považuje Pavel Telička za velmi nešťastný. Migrační krizi může zvládnout pouze jednotná EU, ale komise přichází s návrhy, které ji rozdělují.
„Vypadá to jako další křeč ze strany Evropské komise. Ta si neustále zahrává s kroky, které unii polarizují. Na mnoha místech včetně Kremlu se musí smát, až se za břicho popadají. Zdá se mi, že část Evropské komise funguje v bublině a není přístupná argumentům ani veřejnému mínění,“ řekl Telička.
Mezi riziky plynoucími z rostoucího napětí v EU je i rozpad Schengenské zóny volného pohybu. Ten by podle Pavla Teličky nejvíce poškodil otevřené, exportní země včetně České republiky.