"Jednou to asi přijít muselo, jen je škoda, že tím odmítnutým výrobkem je zrovna pomazánkové máslo, všeobecně rozšířená alternativa ke klasickému máslu, na kterou jsou čeští spotřebitelé zvyklí", uvádí k tomu europoslanec Jan Březina, který se ochranou českých výrobků dlouhodobě zabývá. "Po odmítavém rozhodnutí Evropské komise máme nyní ještě možnost nechat o žádosti hlasovat členské státy s nadějí, že na svou stranu získáme alespoň 20 z nich. To je ale spíš v rovině teoretických úvah, v 99% případů se totiž zástupci členských států řídí stanoviskem komise", nastiňuje možnost dalšího postupu Březina.
"Podle Evropské komise je označení pomazánkové máslo klamavé a jako takové nemůže být chráněno jako zaručená tradiční specialita. Bruselským úředníkům vadí, že pomazánkové máslo obsahuje jen 31% mléčného tuku, zatímco podle evropského předpisu má máslo obsahovat minimálně 80% mléčného tuku", objasňuje Březina, podle něhož však z toho pravidla existuje výjimka. "Výjimka se vztahuje na označení popisující charakteristickou vlastnost výrobku, kterou je v případě pomazánkového másla jeho snadná roztíratelnost. Tím, že Evropská komise platnost výjimky v případě pomazánkového másla neuznává, dopouští se sama porušení evropského práva", kritizuje postup komise Březina. Ten zároveň odmítá námitku komise, podle níž označení pomazánkové máslo klame spotřebitele. "Z provedených průzkumů vyplývá, že jak čeští spotřebitelé, tak třeba i slovenští nebo polští si pomazánkové máslo oblíbili a kupují si je právě kvůli jeho charakteristickým vlastnostem", uvádí Březina.
"Není tajemstvím, že pomazánkové máslo je komisi dlouhodobě trnem v oku. V lednu dokonce podala na ČR žalobu k Evropskému soudnímu dvoru s cílem přimět nás toto označení přestat užívat. Je dobře, že neustupujeme a jsme odhodláni jít do čelního střetu. Pomazánkové máslo nesmíme nechat padnout, jedná se o národní potravinářský klenot s třicetiletou výrobní tradicí", burcuje závěrem Březina.