“Je složité vysvětlit, jak je pro nás lustrační zákon důležitý, během komunistického režimu byli občané této země tvrdě perzekvováni a vězněni za své názory. Myslím, že nesmíme dopustit, aby Českou republiku řídil někdo spojený s minulým režimem, proto má tento zákon v české legislativě stále místo,” vysvětlovala opodstatněnost lustrací členka Výboru pro sociální politiku, Lenka Kohoutová. Její slova směřovala zástupkyni Mezinárodní organizace práce, kterou byla doktorka Cleopatra Doumbia-Henryová.
Zástupci Mezinárodní organizace práce argumentovali existencí zákona o státní službě, který by podle nich měl plnit funkci zákona lustračního.
Jednání se však netýkalo pouze problematiky lustračního zákona, dalším projednávaným bodem byl antidiskriminační zákon. Zástupci MOP se již setkali s odborovými svazy. Které si, dle slov zástupkyně MOP, Cleopatry Doumbii-Henryové, stěžovali na, zaměstnavatelé kteří často antidiskriminační zákon obcházejí. Další výtkou, z pohledu odborů, je nedostatečná právní ochrana zaměstnanců sdružených v odborech.
“Domnívám se, že zákoník práce odborové předáky, chrání dostatečně. Také musíme brát vv potaz, že síla odborů v naší zemi tak velká, jako jinde ve světě. Tím neříkám, že s odbory nediskutujeme, naopak. Jejich názorům přikládám značnou váhu a se samotnými odboráři se stýkám pravidelně,” vyjádřila svůj názor na nutnost vyšší legislativní ochrany odborářů, Lenka Kohoutová
“Absolutně souhlasím s tím, že některé skupiny občanů musíme chránit, ale zaměstnanci se mohou bránit i u Inspekce práce či ombudsmana. Často se ozývají jen odbory a ne samotní zaměstnanci, to vím z vlastní zkušenosti. Pro nás je velmi důležité mít liberální legislativu, a která umožní vytvářet pracovní místa a bude hájit práva jak zaměstnanců, tak zaměstnavatelů.” Uzavřela jednání o antidiskriminačním zákoně Lenka Kohoutová.