Zhruba 16 miliard korun, které má stát v příštích deseti letech zaplatit za vodní nádrže, přitom nijak neřeší hlavní příčinu sucha a potažmo záplav, kterou je vysoká míra odvodnění české krajiny.
“Chybou minulosti byl princip: voda musí odtéct z krajiny rychle, nejlépe do monstrózních betonových nádrží. I proto máme dnes rostoucí problémy s častým suchem a naopak nezvladatelnými povodněmi. Ministr Jurečka ale místo toho, aby obnovoval přirozenou schopnost krajiny vodu zadržovat skrze šetrnější zemědělství a obnovu původních meandrů řek a údolních niv, plánuje nové betonové přehrady za miliardy jako za totáče. Sakra, lidovec Jurečka by mohl vědět, že chybovat je lidské, setrvávat v omylu ale ďábelské,” prohlásil předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
“Čím více je v krajině biotopů, tím je krajina stabilnější a zákonitě se zvyšuje i biodiverzita. Pokud v krajině vytvoříme mnohahektarovou zátopu, vzniká jednolitá vodní plocha – taková obdoba smrkové monokultury. Avšak když zvolíme více malých vodních prvků, vzniká pestrá mozaika společenstev a krajina se může lépe vyrovnávat s negativními vlivy, jako v případě lesů s bohatou druhovou skladbou,” vysvětluje krajinář a ekolog Vilém Jurek (SZ).