Velice nedůvěryhodně působí zejména fakt, že odhady černého trhu s vínem vycházejí ze studie, kterou Svaz vinařů ČR odmítá předat dokonce i zákonodárcům. A právě výsledky této studie vytvořily tlak na to, aby se problém falšování řešil pouze v souvislosti se sudovým vínem. Je přitom dobře známo, že drtivá většina všech případů falšování padá na hlavu několika málo stále stejných firem.
“Tahle novela poškodí menší vinaře, kteří na vinicích hospodaří často v souladu s přírodou a přispívají ke kultivaci krajiny. V pozadí je jasně patrný tlak na to, aby se zasáhlo proti stále populárnější “sudovce” a zvedl se prodej levných vín v supermarketech. Omezení prodeje sudového vína, jež má pomoci v boji proti falšování vína, totiž povede k zániku řady vinoték, kde menší vinaři prodávají svá vína,” vysvětluje Matouš Vencálek, člen předsednictva SZ a spolupředseda krajské organizace Strany zelených v Jihomoravském kraji.
“Do trafik a drogérií prodej vína nejspíš nepatří. Tato novela ale není cestou, kterou lze trh s vínem v tuzemsku kultivovat. Prodej sudového vína ve vinotékách by podle nás neměl zaniknout jen kvůli neschopnosti státu kontrolovat kvalitu potravin,” dodává Matěj Stropnický, předseda SZ. “Místo důsledného postihu hříšníků stát přichází s plošným zákazem, a to je principiálně špatně. Skončí celá síť vinoték a zůstanou jen provozovny výrobců či dovozců. Drtivá většina falšovaných vín přitom pochází z dovozu a jako falšovaná se na naše území již dostanou. Ve výsledku se tak může stát, že zákon velkým podvodníkům zamete cestu. Tomu je třeba zabránit,” upozorňuje Daniel Pitek, soukromý zemědělec a člen předsednictva SZ.